Nef’in gençlere hediyesi: Novu

Öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamayı amaçlayan Nef, Novu markasıyla ilk projesini 28 bin metrekare kapalı alanda 900 yatak kapasitesiyle Merter 12’de hizmete açtı.

05.07.2017 - 16:36 | Son Güncelleme : 05.07.2017 - 16:55

Nef’in gençlere hediyesi: Novu

Gayrimenkul sektörüne yeni bir bakış açısı sunan Nef, öğrenciler, akademik çevre ve genç profesyoneller için Novu markasıyla farklı bir konsept sunuyor.

Konsept, tüm dünyada hızla yükselen paylaşım ekonomisine dayanıyor. Hedef, lüksü ve özgürlüğü gençler için ulaşılabilir kılmak.

İstanbul başta olmak üzere 750 milyon lira yatırımla 10 proje ve 15 bin yatak kapasitesine ulaşmayı hedefleyen Nef, ilk Novu projesini Eylül ayında 28 bin metrekare kapalı alanda 900 yatak kapasitesiyle Merter 12’de hizmete açtı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Novu, ilk yılında yüzde 90’un üzerinde doluluk oranına ulaştı ve 25 farklı üniversiteden öğrenci aldı.

Projenin konsepti hakkında bilgi veren Novu Genel Müdürü Kahraman Yiğit, uzun bir süre hem Türkiye’de hem de dünyada öğrencilerin ve gençlerin ihtiyaç ve beklentilerini araştırdıklarını belirterek, “Dünyada ve Türkiye’de gençlerin ihtiyaç ve beklentilerini tam anlamıyla karşılayacak ve onların hayatlarına değer katacak bir markanın olmadığını gördük.

İyi örnekler tabii ki var, fakat bu projeler bir takım ihtiyaçları maalesef karşılayamıyordu. Yaptığımız inceleme ve araştırmalarda gördük ki; renkli ve sosyal bir yaşam, hayatlarını kolaylaştıracak ve zamanlarını genişletecek servisler, içinde yaşamaktan mutluluk duyacağı ve çevresi ile paylaşmak isteyeceği tasarımlarıyla öne çıkan alanlar, güvenlik önlemleri ve basit kullanıma uygun yüksek teknolojik uygulama ve çözümler gençler için en önemli ihtiyaçlar.

Biz de Nef olarak, bu 5 alanı da kapsayan yepyeni bir marka oluşturalım istedik. Novu’yla tasarımı ve işlevsellik bakımından dünyanın en iyi öğrenci rezidanslarından birini inşa ettik” dedi.

ÖĞRENCİLERİN YAŞAM STANDARDINI YÜKSELTECEK

Novu’nun öğrencilerin yaşam standartlarını yükselttiğine dikkat çeken Yiğit, “Novu’yla öğrencilerin kettle’larda makarna pişirdiği, ütülerin üstünde pizza ısıttığı günler geride kaldı. Yüksek güvenlik önlemleriyle dikkat çeken Novu’da öğrencilerin keyifle zaman geçirebileceği özel tasarlanmış ortak sosyal alanlar, kafeler, özel mutfaklar, çalışma odaları ve hobi alanları yer alıyor. İlk proje daha çok öğrencilere yönelik, ancak ‘genç bir yaşam alanı’ olan Novu’nun önümüzdeki dönemde genç profesyonelleri de kapsayan, farklı lokasyonlarda şubeleri olacak” diyor.

Kahraman Yiğit’in dikkat çektiği noktalardan birisi de Novu’un gençlerin rahat ulaşımına imkan veren, üniversitelere ve iş merkezlerine yakın merkezi lokasyonu.
Önemli bir sosyolojik probleme çözüm Novu ile hem Türkiye’de önemli sosyolojik bir problemin çözülmesine katkıda bulunduklarına dikkat çeken Yiğit, “Türkiye'de açık öğretim hariç üniversite öğrenci sayısı son 10 yılda 1,3 milyondan 3,5 milyona çıktı. Ancak toplam yurt kapasitesi 600 binde kaldı. Yani, öğrencilerin çoğu evlerde kalıyor. Biz Novu ile bu ihtiyacı karşılamayı hedefliyoruz. Bizimle bu alanda yatırım yapmak isteyen hem yerli hem de yabancı kurumsal yatırımcılar var. 750 milyon TL yatırımla 15 bin yatak kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz.”

NOVU'DA SOSYAL TASARIM ÖNPLANDA

Novu’nun sunduğu lüks ve özgürlük ortamını Novu Genel Müdürü Kahraman Yiğit şöyle anlatıyor: “Novu Merter metro ve metrobüs durağına çok yakın mesafede bulunuyor, burası İstanbul Avrupa yakasının tam merkezi, ister Zincirlikuyu’ya ister diğer istikamette Avcılar-İstanbul üniversitesine 20 dakika da ulaşmak mümkün. Novu da konaklayan misafirler telefonlarına indirecekleri bir uygulama ile oda servisi, temizlik, teknik servis, gibi hizmetlerden faydalanabilecekler, bütün çalışma masalarında duvar tipi USB şarj cihazları bulunuyor. Konsepti, öğrencilere ders saatlerinin dışında kişisel gelişimlerine destek olacak, hobi edinmeyi teşvik eden bir sosyal tasarım anlayışıyla geliştirdik. 2017-2018 öğretim yılı için kayıt almaya başladık, bir, iki ve dört kişilik odalarda kişi başı fiyatlarımız 1.095 TL’den başlıyor. Novu’yu hayata geçirirken üniversite öğrencilerinin yanı sıra, ailelerinde beklentilerini maksimum düzeyde karşılayan hem de onların kaygılarını ve endişelerini düşünerek tasarladık.”

2018'DE 2 BİN YATAK KAPASİTESİ

Merter’de 900 yatak kapasiteli ilk Novu’nun ardından yatırımlara devam edeceklerini kaydeden Yiğit, “Nef’in gençler için geliştirdiği ve ilki geçtiğimiz yıl Merter’de açılan 900 yatak kapasiteli akademik rezidans projesi Novu’yla ilk senemizde yüzde 90’un üstünde doluluğa ulaştık. Dolapdere ve Sütlüce’de iki yeni Novu kampüsü hayata geçecek. 2017 Eylül’de açılacak Novu Dolapdere ve 2018 Eylül’de açılacak Novu Sütlüce ile Novu 2 bin yatak kapasitesine ulaşacak” dedi.

5 YILDA 6 BİN YATAKLI YENİ PROJE YATIRIMI 

Nef ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ortaklığında kurulan Nef EBRD Gayrimenkul Geliştirme A.Ş., Türkiye’de Novu ile akademik rezidans alanına yatırım yapacak. 120 milyon dolarlık sermaye ile kurulan şirket, ilk 5 yıllık planda 600 milyon dolar yatırımla 5 bin üniteli konut projesinin yanı sıra 6 bin yatak kapasiteli akademik rezidans yatırımı gerçekleştirecek.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK ÖĞRENCİ ÜLKESİ 

Türkiye Avrupa’nın en büyük öğrenci ülkesi konumunda. Türkiye’de üniversite öğrencisi nüfusu 3,5 milyona ulaşıyor.

İstanbul, Londra ve Paris’i geride bırakarak Avrupa’nın en büyük üniversite öğrencisi şehri oldu. İstanbul'un üniversite öğrencisi nüfusu 582 bine ulaştı.

Sayfa Yükleniyor...