Nükleer üniversite yolda

20 yıl içinde yerli nükleer santral kurabilecek seviyeye gelme hedefi koyan Türkiye, bu alanda enerji üniversitesi kurmak için de kolları sıvadı.

Haberler 08.04.2013 - 12:51

Nükleer üniversite yolda

Türkiye, nükleer enerjide yeni stratejisini belirledi. Hedef 20 yıl içinde tamamen yerli nükleer santral kurabilecek seviyeye gelmek.

Bunun için ilk adım olarak ikinci nükleer santral ile birlikte nükleer enerji üniversitesi kurulacak. Böylece Türkiye sadece nükleer teknolojiye değil nükleer bilgi ve kültürüne de sahip olacak.

İKİ ÜLKEDEN OLUMLU CEVAP
Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ikinci nükleer santral müzakereleri kapsamında üniversite kurulması için Japonya ile Çin'e teklif iletti ve iki ülkenin cevabı da olumlu oldu.

İkinci nükleer santral ile birlikte bu alanda teknoloji ve bilgi açısından donanımlı bir için de düğmeye basılmış olacak.

Üniversitenin teknolojisi nükleer santrali kuracak ülke tarafından sağlanacak. Akademisyen kadrosunun üst seviyede olması için dünyada bu alanda isim yapmış akademisyenlere teklif götürülecek.

EÜAŞ ORTAK
Türkiye'nin nükleer enerji konusunda etkin ülke haline gelmesi açısından belirlenen stratejinin ikinci ayağını kamu kurumlarının nükleerde tecrübe sahibi olması oluşturuyor. Özellikle nükleer santral işletiminde tecrübeye büyük önem veren hükümet, ikinci nükleer santrale Elektrik Üretim A.Ş.'yi (EÜAŞ) ortak edecek.

ÜÇÜNCÜ ADIM MAYIS'TA
Ortalık oranı düşük tutularak risk maliyetinin önüne geçilecek. EÜAŞ'ın ikinci nükleerle tecrübe kazanmaya başlamasının ardından bu kez üçüncü nükleerde daha fazla oranda ortaklık için adım atılacak. Böylece risk yönetimi açısından da tecrübe kazanılarak bu alanda donanımlı bir kadro kurulmuş olacak.

Nükleer hamlesinin üçüncü adımı ise Mayıs ayında atılacak.

Sayfa Yükleniyor...