O okulu İTO yaptıracak

İTO, Van depreminde yıkılan Van Gedikbulak İlköğretim Okulu'nu yeniden inşa ettirecek. 1 milyon TL kaynak ayrılan okul, 24 derslikli olacak.

27.10.2011 - 10:39

O okulu İTO yaptıracak

İzmir Ticaret Odası'nın (İTO) dün akşam gerçekleştirilen Ekim ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Van'daki deprem felaketinin tüm Türkiye'de olduğu gibi tüm İTO üyelerini de derin bir üzüntüye boğduğunu söyledi.

Hemen Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu'nu arayarak neye ihtiyaç duyduklarını sorduğunu belirten Demirtaş, "İlk etapta 1000 adet battaniye gönderdik. Van Oda Başkanımız da herşeyin olduğunu önemli olanın kalıcı yardımların olduğunu söyledi. Gerçekten şu anda tüm halkımız acil ihtiyaçları göndermek için büyük çaba harcıyor" dedi.

Acil ihtiyaçların karşılanmasının ardından kalıcı yardımların, yıkılan binaların yeniden inşaasının daha önemli hale geleceğine dikkat çeken Demirtaş, özellikle eğitimdeki aksamaların üzerine gittiklerini ve Van Milli Eğitim Müdürlüğü ile temasa geçtiklerini söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğünün deprem felaketinde 234 okulun hasar gördüğü Van'da tamamen yıkılan tek okul olan merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Gedikbulak İlköğretim Okulu olduğunu bildirdiğini ifade eden Demirtaş, bu okulu yeniden inşaa etmek istediklerini söyledi.

BAŞBAKAN 24 DERSLİK İSTEDİ
Okulun 11 derslikli olduğunu ve deprem öncesinde 785 öğrencisi olduğunu belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

"Gedikbulak aynı zamanda özel bir okul. Öğretmenlerinin adeta birer işçi gibi çalışıp kendi elleriyle boyadıkları, tamiratlarını yaptıkları, adeta oya gibi işledikleri bir okul. Öğretmenlerin büyük çabasıyla kız öğrenci sayısının deprem öncesinde 3 katına çıktığı bir okul Gedikbulak İlköğretim Okulu. Taşımalı eğitim ile 14 köyden öğrenciler geliyordu. Biz bu okulu yeniden inşaa etmek istiyoruz ki başarılı eğitimine devam etsinler, öğrencileri ve öğretmenleri okuluna kavuşabilsin. Gedikbulak İlköğretim okulu depremden önce örnek bir okuldu, yenisi yapıldığında da yine örnek bir okul olacak." 

Bu projeyi oluşturmalarının ardından hemen çalışmalara başladıklarını, Van Valisi Münir Karaloğlu ile görüştüklerini ifade eden Demirtaş, "Bize ön protokol gönderildi. Çok kısa süre içerisinde Van'a giderek okulun yapımı için Milli Eğitim ve Valilik ile protokol imzalayacağız. Bu isteğimizi İzmir'de Sayın Başbakanımıza da aktardım. Başbakanımız da okulun 11 derslikli olduğunu öğrenince, "Yaparsanız 24 derslikli yapmanız lazım" dedi. Biz de artık 24 derslikli olarak, sosyal alanları, içindeki tüm teşrifatıyla birlikte yapacağız. 1 milyon lira kaynak ayıracağız, gerekirse de bu miktarı arttırabiliriz" diye konuştu.

KARDEŞLİK PROJESİ
Van'da yaşanan depremin Türk halkındaki dayanışma duygusunu bir kez daha gösterdiğine dikkat çeken Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İzmir Türkiye'nin en batı, Van ise en doğusunda. Ama deprem ve yaşanan acılar yine doğu ile batıyı birleştirdi, kardeşliğimizi gösterdi. Biz de bir Kardeşlik Projesi olarak İzmir'den Van'a giderek depremde yıkılan bu okulu yaptırıp, doğu ile batının kardeşliğine vurgu yapmak, bu dayanışmayı daha da güçlendirmek istiyoruz." 

İzmir Ticaret Odası Meclisi de İTO Yönetim Kurulu’na oybirliği ile Van Gedikbulak İlköğretim Okulu’nun yeniden inşaası için 1 milyon TL’ye kadar harcama yetkisi verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...