Öğrenciler heyecanlı...

16 milyon öğrenci ve 600 bin öğretmen, 2010-2011 Eğitim-öğretim yılının ilk yarısını tamamlayacak. İkinci dönem, 14 Şubat'ta başlayacak.

27.01.2011 - 09:25

Öğrenciler heyecanlı...

2010-2011 eğitim-öğretim yılının 20 Eylül 2010'da başlayan ilk yarısı bugün sona eriyor.

Öğrenciler ve öğretmenler yaklaşık 2 hafta tatil yapacak. Okulla bu yıl tanışan 1 milyon 226 bin ilköğretim öğrencisi ilk kez karne ile tanışıyor.        

2010-2011 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı 14 Şubat 2011 Pazartesi günü başlayacak. Eğitim-öğretim yılı 17 Haziran 2011'de tamamlanacak.    

SINAV HEYECANI
İkinci dönem, ilköğretim ikinci kademe öğrencileri ile lise son sınıf öğrencileri için sınav heyecanıyla geçecek.       

İlköğretim ikinci kademe öğrencileri Seviye Belirleme Sınavları'na (SBS) katılacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın sınav takvimine göre, SBS, ilköğretim 7. sınıf öğrencileri için 5 Haziran 2011'de, ilköğretim 8. sınıf öğrencileri için ise 4 Haziran 2011'de yapılacak.        

İlköğretim 5., 6. ve 7. sınıf öğrencileri ile lise 9., 10. ve 11. sınıflarda okuyan öğrencilerin katıldığı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS 30 Nisan 2011'de gerçekleştirilecek. İlköğretim 8. sınıf öğrencileri için PYBS ise 4 Haziran'da düzenlenecek.        

Lise son sınıf öğrencilerinin katılacağı üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 27 Mart 2011 Pazar günü yapılacak.        

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) başvuru tarihi 18-27 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılacak. LYS, 18-19 Haziran ve 25-26 Haziran 2011 tarihlerinde beş oturumda gerçekleştirilecek.

''AİLELER, ÇOCUKLARA BAŞARISIZLIKLARINI HATIRLATACAK VEYA YÜZLERİNE VURACAK HERHANGİ BİR TAVIR İÇİNDE OLMASINLAR''
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, çocukların başarılarının dönemsel olarak değil, uzun vadede düşünülmesi gerektiğini belirterek, ailelerin hoşlarına gitmeyecek tabloları anlayışla karşılamalarını ve destek olmalarını istedi.        

Her çocuğun iyi bir karne alma isteğinin olduğunu ifade eden Yıldız, kırık notlarla eve gelen çocukların, bu durumunun aşılabileceğini ve telafi mekanizmalarını çalıştırmak gerektiğini kaydetti.        

Yıldız, ailelerin çocuklarıyla vakit geçirmelerini, ortak program yapmalarını ve çocukların beklentilerine göre davranmalarını tavsiye etti.       

Yarıyıl tatilinde ailelerin çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmesinin önemine işaret eden Yıldız, bu tatilin bir fırsata dönüştürülmesi ve bunun yanında çocuğun başarabileceğine inandırılması gerektiğini ifade etti.       

Yıldız, Seviye Belirleme Sınavı (SBS)'na girecek öğrencilerin, belli bir programlarının bulunduğunu, öğretmenlerin öğrencilere hedef gösterdiğini, öğrencilerin de buna uyması gerektiğini belirterek, öğrencilerden akademik çalışmalarından vazgeçmemelerini istedi.        

Bu sene ilköğretim okullarında İstanbul'un ders olarak okutulduğunu da hatırlatan Yıldız, ''Çocukların aileleriyle İstanbul'u gezmeleri, tanımaları hem ders, hem de motive açısından bir kazanım olacak'' diye konuştu.       


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...