'Öğrenciler LYS'de şifre arayacak'

YGS  ile ilgili her gün yeni bir haber gündeme geliyor. Bugün de matbaaya yapılan baskın ile en başarılı bin öğrencinin kitapları inceleme altına alındı. Uzmanlar, bu gibi gelişmelerin, öğrencilerin LYS'ye konsantre olmasını engellediği görüşünde... Hatta öğrencilerin LYS'de de şifre arayışına gireceğinden endişe ediliyor.

22.04.2011 - 15:20

'Öğrenciler LYS'de şifre arayacak'

Hürriyet'in haberine göre; dershane yetkilileri, bundan sonraki sürecin nasıl gelişeceği konusunda ÖSYM'nin bir an önce karar vermesi gerektiğini belirtiyor.  

"LYS'DE ÖĞRENCİLER ŞİFRE ARAYACAK"
Öğrenciler arasında derin bir güvensizliğin hakim olduğuna dikkat çeken Bil Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Vedat Metin Çeşmekolu, bir sonraki sınavda da aynı sorunun yaşanmasından çekindiklerine dikkat çekti. Bir sonraki sınavda öğrencilerin şifre aramaya çalışacağını belirten Çeşmekolu’na göre LYS’de şifre arayan öğrenciler sınav sürelerini boş yere harcayacak. Yaşanan sorunlardan dolayı YGS’nin iptal olabileceğini dile getiren Çeşmekolu, yüzde 60 ağırlığındaki LYS’yi tek sınav olarak kullanabileceklerinin altını çizdi.

"ÖSYM ÇABUK KARAR VERMELİYDİ"
Yaşanan şifre sorunu nedeniyle başarılı öğrencilerin mağdur olabileceğine dikkat çeken Çözüm Dershaneleri Kurucusu Ahmet Akça, "ÖSYM yöneticileri zaten gereken açıklamaları yaptılar. Programdan kaynaklanan bir şifre var. Ancak bu şifrenin sınava girenlere yansıması başarılı öğrencileri de mağdur edebilir. Öğrencilerimiz tedirgin bir bekleyiş içerisinde. ÖSYM yaşanan bu sorunla ilgili çabuk karar vermeliydi; ama karar sürecini nedense uzattılar" dedi.

"MATEMATİK BÖLÜMÜNDEN EN BAŞARILI ADAYLAR İNCELENMELİ"
Uğur Dershaneleri Genel Müdür Yardımcısı Turgay Polat ise şunları söyledi:

"Zaten kopya çekecek olan aday bütün soruları doğru işaretlemezdi. Bir inceleme yapılacaksa illere göre rastlantısal olarak adaylar incelenmeliydi. Ayrıca şifre iddiaları sadece matematik bölümü için ortaya atıldı. Oysa ki bir adayın ilk bine girmesi için Türkçe, sosyal ve fen bilimlerinden de başarılı olması gerekiyor. Bu araştırmalar, ilk bine çalışarak hakkıyla girmiş olan adaylara büyük haksızlık oldu. İlla bir inceleme yapılacaksa matematik bölümünden en başarılı adaylar incelenmeli. Kaldı ki orada da bu şifreyi öğrenen aday tüm soruları doğru cevaplamamıştır. Ayrıca daha adaletli bir sorgu için başarılı çocukların sınava hazırlandığı dershanelerdeki denemelerin sonuçlarına da bakılsın."

"ÖĞRENCİLER LYS'YE HAZIRLANAMIYOR"
En başarılı bin öğrencinin kopya iddiası ile incelenmesinin yanlış olduğunu savunan Sınav Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Erol Mutlu, sınavla ilgili ortaya atılan her şaibenin öğrencilerin psikolojisini olumsuz etkilediğini söyledi. İlk bin kişinin incelenmesinin hakkıyla çalışarak sınava hazırlanan öğrencilere haksızlık olduğunu da söyleyen Mutlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Bir öğrencinin bütün matematik sorularını doğru cevaplasa bile diğer bölümlerden de en az 35'er net yapması gerekiyor. Bu durumda başarılı bin öğrencinin incelemesi çok doğru değil. LYS'ye bir ay kaldı ve biz hala öğrencileri ikinci sınava konsantre edebilmiş değiliz. Sağlıklı bilgiler verilmediği için öğrencilere gereken açıklamaları yapamıyoruz. Öğrencilerin üzerindeki baskı her geçen gün artıyor. Bu baskıyı aşmakta çok zorlanıyoruz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...