Öğrenciler, tehlikeli yola karşı koruma altında

Çankaya Belediyesi, çıkış kapısı çift yönlü trafiğin olduğu yola açılan okulun önüne, öğrencileri olası kazalardan korumak için 2 metre genişliğinde merdiven yaptı, demir korkuluklar için de çalışmalara başlandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.10.2010 - 10:58

Öğrenciler, tehlikeli yola karşı koruma altında

Çankaya'ya bağlı Akpınar Mahallesi'ndeki Akpınar İlköğretim Okulunun mevcut haliyle bölgenin ihtiyaçlarına cevap vermemesi üzerine ''Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası'' çerçevesinde Ankara Valiliği ile hayırsever Turhan Dökmeci arasında 2007 yılında imzalanan protokol gereği yapılan ve 18 Ekimde eğitim öğretime açılan 24 derslikli Turhan Dökmeci İlköğretim Okulu'nun önünden geçen ve çift yönlü trafiğe açık olması nedeniyle öğrencileri tehlikeye düşüren yolla ilgili, Çankaya Belediyesi harekete geçirdi.       

Belediye ekipleri, okulun çıkış kapısının önüne 2 metre genişliğinde yaptırılan merdivenin inşası tamamlanırken, merdivenin kenarları da, öğrencilerin yola çıkmasını engelleyecek şekilde demir parmaklıklarla çevrilecek.       

18 Ekimde eğitim öğretime açılan okulun müdürü Sırrı Arpaç, okulun çıkış kapısının direkt olarak çift yönlü yola açıldığını, bu durumun öğrencileri tehlikeye düşürdüğünü belirterek, bu sorunun giderilmesi için Çankaya Belediyesi'nin başlattığı kaldırım ve demir bariyer yapım çalışmaların sürüdüğü söyledi.        

Okulun önünden geçen çift yönlü 868. sokağın, tek yönlü hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Arpaç, ''Çankaya Belediyesi buraya merdiven şeklinde bir kaldırım yaptı. Yolun çift yönlü olması büyük bir sorun. Yol rampa. yukarıdan gelen arabanın freni tutmayabilir, kışın kayabilir. Okulla cadde sıfır. Çocuk kapıdan çıktığı zaman caddeyle karşılaşıyor. Bu sorunun giderilmesini istiyoruz'' dedi.        

Çankaya Belediyesi yetkilileri de, okul yönetimi tarafından Büyükşehir Belediyesinden yolun tek yönlü hale getirilmesi ve Çankaya Belediyesi'nden de çıkış kapısının önündeki yaklaşık 2 metrelik alana merdiven yapılması, ayrıca merdiven kenarlarına öğrencilerin geçemeyeceği yükseklikte korkulukların yapılmasının istendiğini belirterek, şunları kaydettiler:        

''Talep  üzerine harekete geçen belediyemiz merdivenli yol ve kaldırım yenileme çalışmaların gerçekleştirmiş ve korkuluk yapımı için de ölçümlemeleri gerçekleştirerek çalışmalara başlamıştır. Yolun tek yönlü hale getirilmesi Büyükşehir Belediyesinin yetkisi dahilindedir.''        

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) yetkilileri ise, Akpınar Mahallesi 868. sokakla ilgili, okul yöneticilerinin talebinin kendilerine ulaştığını belirterek, ''Yol çift yönlü. Tek yön yapılmasını istiyorlar. Ama biz uygun görmedik. Akpınar Mahallesi'nin Konya yoluna bağlantısını sağlayan tek yol burası. Kapatılması ve tek yön haline getirilmesi söz konusu değil'' dediler.

Sayfa Yükleniyor...