Öğrencilerden tulumlu protesto

Sakarya Üniversitesi öğrencileri, tulum çalıp, tiyatro oyunu sergileyerek, ulaşım, sağlık ve yemekhane hizmetlerindeki aksaklıklara dikkat çekti.

Haberler 27.12.2010 - 16:03

Esentepe Kampüsü'ndeki kafeterya önünde toplanan SAÜ Öğrenci Hakları Platformu üyesi öğrenciler, protesto gösterisine tulum çalarak başladı.

Öğrenciler, dolmuş sürücüleriyle yaşadıkları sorunları, sağlık hizmetlerindeki uygulamaları ve yemekhane hizmetlerini eleştiren birer dakikalık skeçler de sergiledi.

Skeçlerin ardından ellerindeki ''İnsanca ulaşım istiyoruz'', ''Öğrenci uyuma, üniversitene sahip çık'', ''Öğrenciyiz, haklıyız, kazanacağız'' yazılı dövizleri açan öğrenci grubu, slogan atarak rektörlük binasına kadar yürüdü.

Burada, grup adına açıklama yapan SAÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Bahadır Baykal, öğrenciler arasında yaptıkları araştırmalar sonucunda, ilk aşamada çözülmesi gerekli sorunların sağlık, ulaşım ve yemekhaneyle ilgili olduğunu belirlediklerini söyledi.

Üniversiteye ulaşımın belediye otobüsleri ve minibüslerle sağlandığını belirten Baykal, ''Öğrenci sayısıyla sefer yapan otobüslerin taşıma kapasiteleri karşılaştırıldığında, ortaya trajikomik bir durum çıkmaktadır. Bunun sonucunda üniversiteye ulaşımın, dolmuş tekeline bırakıldığı gerçeği gözler önüne serilmektedir'' dedi.

Belediye otobüslerinin sayılarının ve seferlerinin arttırılmasını, uygulanan yüzde 50'lik zammın geri alınmasını talep ettiklerini bildiren Baykal, mediko sosyal merkezince, Sağlık Bakanlığının yasasına aykırı biçimde hareket edildiğini öne sürdü.

Sağlık hizmetlerinin olması gerektiği gibi ücretsiz hale getirilmesi ve niteliğinin arttırılması gerektiğini ifade eden Baykal, ''35 bin kişinin öğrenimine devam ettiği merkez kampüs yemekhanesinin kapasitesi, yalnızca 500 kişiyle sınırlıdır. Durum böyle olunca yemekhane girişinde tıpkı duraklarda olduğu gibi uzun kuyruklar oluşmaktadır. Yemekhane kapasitesinin mevcut talebi karşılayacak şekilde arttırılmasını, yemek kalitesinin yükseltilmesini ve ücretinin düşürülmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Platform üyesi öğrenciler daha sonra öğrencilerden topladıkları yaklaşık 10 bin imzalı dilekçeyi, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Üstel'e teslim etti.

Üstel, öğrencilerin sorunlarını gidermek için çalışacaklarını belirtti.


Sayfa Yükleniyor...