Öğrenmenin yaşı yok

Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Menşüre Koçak, gittiği okuma yazma kursunu başarıyla bitirerek sertifikasını aldı.        

Ahlat Halk Eğitim Merkezi tarafından Tahtısüleyman Mahallesi'nde açılan Birinci Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursu'na katılan Menşüre Çoban ile kursu başarıyla tamamlayanlara okur yazarlık sertifikası verildi.       

Ahlat Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen törende, sertifikasını Ahlat Kaymakamı Osman Dölek'in elinden alan Menşüre nine, bu yaşta okumayı öğrendiği için duyduğu mutluluğu dile getirdi.        

Okuma yazma bilmediği için yaşadığı sıkıntıları anlatan Menşüre nine, öğrenmenin yaşı olmadığını vurguladı. Menşüre Koçak, şunları kaydetti:       

''Okuma yazma bilmediğim için zorluk çekiyordum. Karar verdim, azmettim kursa katıldım. İlk başlarken çok zorlandım ama şimdi bütün harfleri, rakamları öğrendim. Rahatlıkla okuyabiliyorum, telefon açabiliyorum. Belgemi de aldım, çok mutluyum. Bize okuma yazma öğreten kurs hocamızdan ve kurs açan herkesten Allah razı olsun.''       

Beşikten mezara kadar okumak gerektiğini belirten Koçak, okuma yazma bilmeyenlere kurslara katılmalarını tavsiye etti.
      
''OKUMANIN YAŞI YOK''
Ahlat Kaymakamı Dölek de Menşüre ninenin okuma azmine hayran kaldığını belirterek, ilerlemiş yaşına rağmen Koçak'ın okuma yazmayı öğrenmesinin memnuniyet verici ve sevindirici olduğunu söyledi.       

Dölek, şöyle konuştu:       

''Yaşlı teyzelerimizin kurslarını başarıyla bitirip, okur yazar olmaları ve sertifika almaları, okumanın yaşının olmadığını bizlere bir kez daha gösteriyor. Özellikle yaşı bir hayli ilerlemesine rağmen Menşüre ninenin okuma azmi beni hem çok şaşırttı, hem de çok sevindirdi. İnsan isterse azmederse yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Menşüre ninemiz de azmederek, inanarak bunu başarmış. Kendisini kutluyorum. Başarı göstererek okuma yazmayı öğrenen ve bunun sonunda sertifika almaya hak kazanan ablalarımızı ve teyzelerimizi de kutluyorum. Umarım bu başarı diğer okuma yazma bilmeyenlere de örnek olur. Onlar da bu kurslara katılarak okur yazar olurlar.''       

Kaymakam Dölek, kitaptan bir bölüm okuyan Menşüre nineyi ilgiyle dinledi.        

Kurs Hocası Sümeyye Elif Aydoğan da Menşüre Koçak'ın 120 saatlik birinci kademe okuma yazma kursunu başarıyla bitirdiğini ve sertifikasını aldığını söyledi.        

Aydoğan, ''Menşure teyze, evde çok azimli bir şekilde okumaya devam ediyor. Kurs bittiği için ve Menşure teyzeden ayrılacağımız için biraz hüzünlüyüz. Ancak kendisini ziyaret etmeye devam edeceğiz'' dedi.   
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...