''Öğretmen maaşı, milletvekili maaşıyla aynı olsun'' teklifi

CHP'li Mahmut Tanal, öğretmen maaşlarının milletvekili maaşlarıyla aynı olması için kanun teklifi verdiklerini söyledi.

''Öğretmen maaşı, milletvekili maaşıyla aynı olsun'' teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla parlamentoda basın toplantısı düzenledi.

Tanal, öğretmenlik mesleğinin tarihi geçmişinin, insanlık medeniyeti kadar eski, toplumsal hayatın bir ürünü olduğunu belirtti.

Atatürk'e milletvekili maaşlarının ne olması gerektiği sorulduğunda, "Öğretmen maaşını geçmesin" dediğini kaydeden Tanal, "Biz de Atatürk'ün gösterdiği yoldan yürüyerek öğretmen maaşlarının milletvekili maaşlarıyla aynı olması için kanun teklifini verdik. Bu vesileyle öğretmenlerimizin sosyal-kültürel açıdan hak ettiklere yere gelmeleri, ekonomik refaha ulaşmaları, bunun sonucu olarak kendilerine olan güvenlerinin artması ve yetiştirdikleri evlatlarımıza da huzur ve refah ile vermelerini esas aldık" diye konuştu.

Tanal'a, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Türkmendağı'nda yaşananlarla ilgili "2 sene önce MİT tırlarına yaklaşık 1.5 sene önce operasyon yapanlar, bugünkü bu katliamlardan sorumlu olan çevrelerdir" sözleri de soruldu. Tanal, "Suriye'deki Türkmenlere yönelik katliamın asıl sebebi AKP iktidarıdır. Bu beyanla yargıyı etkileme suçu oluşuyor. Çünkü MİT TIR'larıyla ilgili dava var, 17 kişi tutuklu. Ankara, Adana, Hatay TSK istihbarat örgütü cezaevinde. Diyorlar ki IŞİD terör örgütü Türkiye'ye nasıl geçiyor. Siz istihbarat örgütlerinizi cezaevine atarsanız, istihbarat örgütünüz olmaz" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır'da kullandığı makam aracında çarpma veya sekme meydana geldiğine yönelik haberlerin sorulması üzerine Tanal, Demirtaş'a geçmiş olsun temennisinde bulundu. Tanal, eğer böyle bir olay varsa, bunun demokrasiye, özgürlüklere atılan kurşun olduğunu söyledi.

MİLLETVEKİLİ MAAŞI

Milletvekili maaşlarının 15 bin lira civarında olduğu belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...