İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, öğretmen performans sisteminde yapılması planlanan sınav uygulamasına ilişkin, "Öğretmen performans sisteminde 4 yılda bir yeterlilik sınavı dayatılmamalıdır" ifadesini kullandı.

Geylan, yaptığı yazılı açıklamada, öğretmenlere 4 yılda bir yapılması planlanan sınavı eleştirerek, "Milli Eğitim Bakanlığı, performans değerlendirme konusunda ısrarcı gibi görünüyor. Aslında negatif yönü olmayan, pozitif performans tartışılabilir. Ancak Bakanlığın anlamamakta ısrar ettiği bir sıkıntı var. O da yöneticilere yönelik güven eksikliğidir, ehil olmayan insanların tarafgir olacakları endişesidir." değerlendirmesini yaptı.

Güven problemini halletmenin tek yolunun, liyakat ve kabiliyete dayalı objektif bir yönetici atama sisteminin ihdas edilmesi olduğunu belirten Geylan, şunları kaydetti:

"Performans pilot uygulamasında öğrenci değerlendirmesi diye yaşadığımız skandalları ne çabuk unuttuk. Bakanlık, yaşanan bu tecrübelerden hareket etmelidir. Öğretmen performans sisteminde 4 yılda bir yeterlilik sınavı dayatılmamalıdır."