Okul bahçelerine portatif havuz

Adana Seyhan'da 5 okulun bahçesine 1.5 metre derinliğinde 200 metrekarelik havuzlar kuruldu.

DHA 04.07.2017 - 12:01

Okul bahçelerine portatif havuz

Son 14 yılda sulama kanalları ve Seyhan Nehri'nde serinlemek isterken 273 kişinin boğularak can verdiği Adana'da merkez Seyhan İlçe Belediyesi, yaz tatilinde okul bahçelerine portatif havuz kurdu. Havuzlarda yüzmeyi öğrenen çocuklar, bunaltan sıcaklarda eğlenerek serinledi.

Seyhan İlçesi sınırlarındaki yaz tatiline giren 25 okulun bahçesine kurulan 1.5 metre derinliğinde 200 metrekarelik havuzlar, ücretsiz hizmet veriyor. Uygulamanın ilk yapıldığı 2014 yaz ayından bu yana 50 bin çocuk havuzlardan yararlandı.

Bu yaz ise 40 bin kişiye ulaşılması hedeflendi. Havuzlarda 6-13 yaş grubuna da yüzme kursları veriliyor. Uzman antrenörler eşliğinde havuza giren öğrencilere ilk olarak temel yüzme kuralları uygulamalı olarak öğretiliyor. Yüzmeyi öğrenen çocuklar bunaltan sıcaklarda eğlenerek serinliyor.

"ÇOCUKLAR ÖLMESİN, ANALAR AĞLAMASIN"

Önemli bir projeye imza attıklarını anlatan Seyhan Belediye Başkanı CHP'li Zeydan Karalar, amaçlarının serinlemek isteyen çocukların boğularak ölmesinin önüne geçmek olduğunu söyledi.

Çocukların güvenli bir şekilde sıcakların olumsuz etkisinden de kurtulduğunu aktaran Karalar, "Çocuklarımız ölmesin, analar ağlamasın istiyoruz. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Ağustos ayı sonuna dek sürecek havuz etkinliğine tüm çocuklarımızı bekliyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...