'ÖSYM Başkanı'nı artık istifa da kurtarmaz'

Dün yaşanan ALES krizine ilişkin tepkiler büyüyor. CHP'li Altay, bunun ÖSYM ile ilgili bardağı taşıran son damla olduğu görüşünü savundu. DSP'li Erçelebi ise ÖSYM'nin güvenilirliğini ve geçerliliğini yitirdiğini belirtti.

25.04.2011 - 16:25

''ÖSYM'ye güven kalmadığını'' iddia eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay, ÖSYM Başkanı'nı artık istifanın da kurtaramayacağını öne sürdü.   

''Aslolan bir kurumu ele geçirmek değil, o kurumu adam gibi yönetmektir. AKP kendi meşrebinden birini ÖSYM'nin başına geçirdi. Sonra skandalların ardı arkası kesilmedi" diyen Altay, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"ÖSYM'nin yaptığı her sınavda mutlaka bir hile, kayırma, yanlışlık iddiası ortaya atılıyor ve bu iddialar kamuoyunu tatmin edici bir biçimde yanıtlanamıyor. Yapılan açıklamalar sadece AKP'lileri ve yandaş medyayı tatmin ediyor. Fakat yüz binlerce öğrenci ve aileleri bu açıklamalardan tatmin olmak bir yana daha fazla kaygılanıyorlar. Bütün bu olumsuzlukların giderilmesi için öncelikle AKP'nin ÖSYM'den elini çekmesi gerekmektedir. ÖSYM Başkanını artık istifada kurtarmaz. ÖSYM Başkanı bütün akademik unvanlarını bırakarak Tayyip Erdoğan'ın belirleyeceği herhangi bir mahallede AKP temsilci olmalıdır.''       

"ALES SIRASINDA YAŞANAN REZALET ÖSYM'NİN, AKP İKTİDARINDA NASIL DEJENERE EDİLDİĞİNİ İSPATLAMIŞTIR''
Öte yandan, DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi de ALES soru kitapçıklarındaki basım hatasını ''yeni bir skandal'' olarak niteleyerek, yaşananların ÖSYM'nin yaptığı tüm sınavların güvenilirliğini ve geçerliliğini yitirmesine neden olduğunu ifade etti.

''ALES sırasında yaşanan rezalet ÖSYM'nin, AKP iktidarında nasıl dejenere edildiğini, nasıl güvenilmez, şaşkın, beceriksiz, bilimden uzak hale getirildiğini ispatlamıştır'' görüşünü savunan Erçelebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gereken tedbirleri almasını istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...