Öğrenciler için sınav heyecanı geride kaldı, sıra tercih yapmaya geldi. Ancak bu kez de ÖSYS'nin kılavuzlarında hata olduğu tartışması gündeme oturdu.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ''2010 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu''nda hata olduğu iddialarına ilişkin açıklama yaptı. ÖSYM Başkanı, ''Belirgin bir hata yok'' diye konuştu.

Bu konuyla ilgili olarak 19 Temmuz Pazartesi günü açıklama yapacaklarını bildiren Yarımağan, ''Küçük bir hata var ve engellilerle ilgili. Engellilerin yerleştiği bazı programların minimum puan ve başarı sırası, engelli adaylar nedeniyle biraz düşük yazılmış'' dedi.

''Kılavuz yeniden düzenlenecek mi?'' sorusuna Yarımağan, ''Hayır'' yanıtını verdi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan, Pazartesi günü yapacakları açıklamayla ilgili olarak, ''Bir-iki küçük düzeltme yapacağız'' diye konuştu.

GÜLTEKİN: BELİRGİN BİR YANLIŞ VAR
ÖSYM Başkanı'nın açıklamalarını değerlendiren NTV Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin kılavuzda hata olduğu iddiasını sürdürdü ve öğrencileri uyardı.

Gültekin şunları söyledi: "Ortada belirgin bir yanlış var. Geçen seneki puan sisteminde alınabilecek en yüksek puan 380 puandı. İstanbul Hukuk Fakültesi geçen sene 340 puanla öğrenci almış. Bu seneki alınabilecek en yüksek puan 575 puandır. ÖSYM'nin kılavuzunde İstanbul Hukuk Fakültesi 460 olarak açıklanmış. Arada büyük bir fark var. İstanbul Hukuk'un puanının bu yıl 492 dolayında olmasını bekliyoruz. Öğrencilerde ve velilerdeki sevinç sınav sonuçları açıklanınca hüsrana dönüşecek. Birçok eğitim uzmanı bunu tespit etti.

ÖĞRENCİLER NE YAPMALI?
Öğrenciler tercih yaparken ÖSYM'nin kılavuzunu baz olarak almasınlar. 30-40 puan gibi düşük yazılmış puanlar. Öğrencilerin tercihlerin sayısını az tutup açıkta kalma ihtimali yüksek olacaktır. Yazan puanların daha üstündeymiş gibi hareket etmekte yarar var."