'ÖSYM öğretmenlere güvenmiyor'

Anadolu Eğitim-Sen Genel Başkanı Güven, ÖSYM'nin YGS'de gözetmenlik yapacak öğretmenlere ''potansiyel suçlu" olarak yaklaştığını ileri sürdü.

02.03.2011 - 11:41

'ÖSYM öğretmenlere güvenmiyor'

Anadolu Eğitim-Sen Genel Başkanı Cansel Güven, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) öğretmenlere karşı güvensiz tutum ve suçlayıcı yaklaşım içinde olduğunu savunarak, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) esnasında üyelerine yönelik bir ''aşağılamada'' yargı yoluna başvuracaklarını kaydetti.        

Güven, ÖSYM'nin YGS'de gözetmenlik yapacak öğretmenlere ''potansiyel suçlu olarak yaklaştığını'' ileri sürdü.

ÖSYM'nin geçen pazar günü sınavda gözetmenlik yapacak öğretmenler için ''eğitim'' toplantısı düzenlediğini belirten Güven, duyurunun geç yapıldığını ifade etti ve şunları söyledi:       

''Hafta tatilinde, kendi olanaklarıyla bu toplantıya katılan öğretmenlerimize hiçbir ücret ödenmediği gibi, 'eğitim' adı altında kendilerine potansiyel suçlu muamelesi yapılmıştır.

Sınavlarda kıyafet konusunda özgürlükler getiren ÖSYM, aynı sınavda gözetmen olacak öğretmenlerin de saat, bozuk para ve her çeşit anahtarla binaya girişinin yasaklandığını duyurmuştur. Bozuk parasından ya da sınav görevine gelirken kullandığı arabasının, kilitlediği evinin anahtarından korkulan öğretmen bu noktada resmen aşağılanmıştır. Öğretmen, araba ya da evinin anahtarını orada kime emanet edecek, bu sorumluluğu kim alacak ve doğabilecek olumsuz sonuçlar nasıl telafi edilecek, belirsizdir.

ÖSYM'nin meslektaşlarımıza güvensiz tutumunu ve suçlayıcı yaklaşımını asla kabul etmiyor ve kınıyoruz. Sınav görevi esnasında herhangi bir üyemize yönelik aşağılamada yargı yoluna başvuracağız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...