ÖSYM önünde 'YÖK gitsin' sesleri

Eğitim Sen üyesi bir grup, YÖK Başkanlığını, ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında Cumhuriyet Savcılığı tarafından istenen soruşturma iznini vermeye çağırdı.

24.05.2011 - 14:10

ÖSYM önünde 'YÖK gitsin' sesleri

Kadrosu YÖK'te bulunan bazı Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) çalışanlarının da yer aldığı bir grup Eğitim Sen üyesi, ÖSYM önünde protesto eylemi yaptı.

Ellerinde ''ÖSYM emekçisi yalnız değildir'', ''Biz kalıyoruz, YÖK gitsin'' ''ÖSYM sussun bilim konuşsun'' yazılı dövizler bulunan grup üyeleri, bir süre ''Emekçiler kalacak şifreciler gidecek'' sloganı attı. 
Eğitim Sen 5 No'lu Başkanı Gülseren Adaklı, grup adına hazırlanan yazılı açıklamayı okudu. Açıklamada, bir süre önce basın yayın organlarında ''ÖSYM'de dışarıya bilgi sızdıran 10 kişinin görevden alındığı'' yönünde haberler yayımlandığı anımsatılarak, kadroları YÖK'e kaydırılan 10 personelin şaibe altında bırakıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Bugüne kadar kaynağı belirsiz pek çok benzer iddia yıllardan beri bu kuruma sessizce hizmet eden kamu emekçilerini manipülasyonlarına alet etmeye çalışanlar tarafından ortaya atılmış, asıl sorumlular ortaya çıkarılamamıştır. ÖSYM tarafından bu konuda açılmış bir soruşturma bulunmaması ve ilgili ÖSYM personelinin sadece bir kısmının Bilgi İşlem biriminde çalışıyor olması bu haberlerin artık belirli basın yayın organları için sıradanlaşmış bir dezenformasyon faaliyeti olduğu açıktır.''

ÖSYM'nin güvenilir bir kurum olmaktan uzaklaştığı ileri sürülen açıklamada, kadroları YÖK'e kaydırılan 311 personelin durumunun netleştirilmesi ve bu emekçilerin özlük haklarının korunması istendi.

ÖSYM'nin bu tür haberleri zaman geçirmeden tekzip etmesi de talep edilen açıklamada, ''YÖK Başkanlığını, meselenin en üst düzeydeki sorumlusu olan ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında Cumhuriyet Savcılığı tarafından istenen soruşturma iznini vermeye çağırıyoruz'' ifadesi kullanıldı.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...