Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından düzenlenen sınavlara ilişkin yeni yönetmelik belirlendi.

Resmi gazetede yayınlanan yönetmelik, adayların ve sınav görevlilerinin binalara giriş koşullarına ilişkin usul ve esasları içeriyor.

Sınavlarda dönem dönem kopya ve sahtekarlık olaylarının (yerine başkasını sokma gibi) yaşandığı bilinirken, yönetmelikteki 'yeni önlemler' arasında sayılan düzenlemeye göre, adaylara ve görevlilere parmak izi ile retina kontrolü yapılabilecek.

Toplanacak il ve bölge sınav koordinasyon kurulları tarafından alınacak tedbirler arasında gösterilen düzenleme şöyle:

Teknolojik gelişmelere bağlı yeni önlemler de alınabilecek. Bu kapsamda, ÖSYM teknolojik gelişmelere bağlı olarak adayların ve görevlilerin sınav binalarına giriş koşullarına yönelik sınav gizliliği ve güvenliğini sağlayacak parmak izi, retina tanıma gibi yeni önlemler alabilecek.

ÖSYM'nin yeni yönetmeliğindeki tedbirlerden bazıları şöyle:
— Adaylar, sınava giriş ve kimlik belgesi ile girecek.

— Kullanılacak güvenlik görevlilerinin sayısını artırılıp, azaltılabilecek.

— Gizlilik ve güvenlik için binalar ve salonlar sınava hazır hale getirilecek.

— Bina içinde bulunan her türlü cep telefonu ve kablosuz iletişim aracı sınav güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde etkisiz hale getirilecek.

— Sınav başlamadan en az iki saat önce kapı girişlerinde tüm görevlilerin üst ve eşya araması yapılacak.

— Sınav görevlileri de adaylar gibi sınav binasına girişte güvenlik görevlileri tarafından elle veya teknik cihazlarla aranacak.

— Sınav süresince, sınav binasında bina sınav sorumlusu ve bina güvenlik görevlileri dışında hiç kimsede cep telefonu ve iletişim aracı bulunamayacak...