Önce KPSS, ardından YGS'de sızdırma ve kopya iddialarının ardından ÖSYM, aralarında Tıpta Uzmanlık Sınavı ve Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın da olduğu 12 sınavı, "şaibenin kalkması için" erteledi.

ÖSYM, ertelenen 12 sınavın 2010 yılı içinde gerçekleştirileceğini ve yeni sınav takviminin yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi.

ÖSYM'den yapılan açıklamada Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı sorularının sızdırıldığına dair hiçbir bulgunun olmadığı da bildirildi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, şu anda 11 Nisan 2010 tarihinde yapılan üniversiteye giriş sınavlarının ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) iptal edilmesini gerektirecek hiçbir bulguya rastlanmadığını bildirdi.

"SINAVLARI İPTAL EDİLİR''
Eğer iddiaya konu olan kişilerin kopya çektiği tespit edilirse bu kişilerin sınavlarının iptal edileceğini vurgulayan Yarımağan, ''Eğer bize bir mahkeme kararı veya Emniyet'in bir raporu gelirse, 'bu kişilerin cep telefonlarına soruların yanıtlarının gönderildiği tespit edilmiştir' diye, kuşku değil eğer 'tespit edilmiştir' diye rapor gelirse biz bu kişilerin sınavını iptal ederiz'' dedi.

Sınav güvenliğine ilişkin de bilgi veren Yarımağan, şunları anlattı:''Aslında sınavda olan bir kişiye sınavdan çıkan bir kişinin SMS ile soruların yanıtlarını ulaştırmaması lazım. Biz bütün binalarda polisin bulunmasını istedik, bulundu. Ve adaylar binalara girerken bütün adayların üzerleri arandı. Hiçbir adayın üzerinde cep telefonunun olmaması lazım sınav sırasında, ama maalesef bazılarında olduğu anlaşılıyor.''

''CEP TELEFONUYLA SINAVA GİREN SUÇ İŞLEMİŞTİR''
"Cep telefonuyla sınava giren kişi suç işlemiştir. Burada sorumluluk öncelikle adayda. Aday suç işliyor. Ondan sonra binanın girişinde üstünü arama görevi olan polis ve bizim bir de denetçilerimiz var, denetim görevlisi dediğimiz bir kişi var, onun da onlara yardımcı olması gerekiyor. Demek ki onlar da görevlerini biraz eksik yapıyorlar.''

YENİ TAKVİM AÇIKLANACAK
ÖSYM'den daha önce yapılan açıklamada ise sınav tarihinin kamuoyuna daha sonra duyurulacağı bildirildi:

''10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı ile ilgili iddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Merkezimiz Test Hazırlama Birimi'nde yer alan ana bilgisayar makineleri ile diğer makinelerin imajları incelemek üzere alındığından, 2010 yılının sonuna kadar yapılması planlanan 12 sınavın sorularının gizliliği kalmamıştır.

Bu sınavların sorularının yeniden hazırlanması söz konusu olduğundan sınavlar daha önce duyurulan tarihte yapılmayacaktır. Ertelenen bu sınavlar 2010 yılı içinde gerçekleştirilecek olup, yeni sınav takvimi yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır.''

İŞTE ERTELENEN SINAVLAR

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (Sonbahar Dönemi)
2010-TUS Sonbahar Dönemi - 18.09.2010 / 19.09.2010

Kamu Personel Seçme Sınavı (Ortaöğretim / Önlisans)
2010-KPSS Ortaöğretim / Önlisans - 26.09.2010

Maliye Bakanlığı İç Denetçi Aday Belirleme Sınavı
2010-İç Denetçi - 02.10.2010

Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (Sonbahar Dönemi)
2010-ÜDS Sonbahar Dönemi - 03.10.2010

Adalet Bakanlığı İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcılarını Seçme Sınavı
2010-İcra - 09.10.2010

Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (Sonbahar Dönemi)
2010-YDUS Sonbahar Dönemi - 17.10.2010

Tıpta Uzmanlık Dernekleri Yeterlik Sınavları
2010-Tıpta Yeterlik - 24.10.2010

Maliye Bakanlığı Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı Özel Yarışma Sınavı
2010-MHUY - 30.10.2010

Adalet Bakanlığı İdari Yargı Hakim Adaylığı Yarışma Sınavı
2010-İdari Yargı - 31.10.2010

Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Sonbahar Dönemi)
2010-KPDS Sonbahar Dönemi - 07.11.2010

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (Sonbahar Dönemi)
2010-ALES Sonbahar Dönemi - 28.11.2010

Adalet Bakanlığı Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı
2010-Adli Yargı - 19.12.2010

SİSTEM YENİLEME VE VERİ GÜVENLİĞİ İHALESİ

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), cevap kağıdı okuma sistemlerinin yenilenmesi ve veri güvenliğinin sağlanmasına ait mal alımı için ihale açtı.

Buna göre cevap kağıdı okuma sistemlerinin yenilenmesi ve veri güvenliğinin sağlanması için ''2 adet cevap kağıdı okuma'', ''10 adet yönetim'' ve ''1 adet güvenlik kayıt sistemi'' alınacak.

İhale, 12 Ekim 2010 tarihinde saat 10.00'da ÖSYM'de ''açık ihale usulü'' ile gerçekleştirilecek.

Söz konusu malzemelerin teslim tarihi işe başlama tarihinden itibaren 90 gün olarak belirlendi.

Yerli ve yabancı tüm isteklilere açık olan ihalede, tekliflerin değerlendirilmesinde yerli istekliler lehine fiyat avantajı uygulanmayacak.

Ekonomik açıdan en avantajlı teklif, sadece fiyat esasına göre belirlenecek olan ihalede katılımcılar şartnameyi bedel ödeyerek ÖSYM Planlama ve Mali İşler Müdürlüğünden satın alabilecek.

Şartnameye göre hazırlanacak olan teklif mektupları ise ihale günü ihale saatine kadar ÖSYM Planlama ve Mali İşler Müdürlüğüne verilecek.

İşin tamamı için teklif verilecek olan ihalede katılımcılar teklif ettikleri bedelin yüzde 3'ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat verecek.

KURUMSAL VERİ DEPOLAMA SİSTEMLERİNİN SIĞASININ GENİŞLETİLMESİ İHALESİ

Öte yandan ÖSYM, kurumsal veri depolama sistemlerinin sığasının genişletilmesine ait 2 kalem mal alımı işini ihaleye çıkardı.

İhale ile 1 adet emc Vmax ek ürünleri ve 1 adet emc Clariion Cx4-120 ek ürünleri, ''açık ihale usulü'' ile satın alınacak.

İhale, 13 Ekim 2010 tarihinde saat 10.00'da ÖSYM'de yapılacak. Alınacak olan malzeme işe başlama tarihinden itibaren 90 gün içinde teslim edilecek.

Yerli ve yabancı tüm isteklilere açık olan ihalede şartname bedel ödenerek, ÖSYM'den satın alınabilecek.