ÖSYM'de 'çakma' bakan krizi

ÖSYM Başkanı Ali Demir'in önce telefon sonra e-postayla işletildiği ortaya çıktı. Demir'in 'çakma' bakandan destek talep ettiği, 'çakma' bakanın ise Demir'den torpil istediği anlaşıldı. YÖK, Demir'i toplantıya çağırdı.

12.05.2011 - 07:36

ÖSYM'de 'çakma' bakan krizi

Günlerdir Ankara gündemini meşgul eden ‘bir bakanın ÖSYM’yi arayıp yeğeninin uygun yere yerleştirilmesini istediği’ iddiasının arkasındaki sır perdesi aydınlandı.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı dün Kılıçdaroğlu’nun ortaya attığı iddiada sözü edilen bakanın kendisi olduğunu, ancak e-postayı kendisinin atmadığını açıkladı.

Radikal'in haberine göre, kendini Bakan Hayati Yazıcı’nın danışmanı olarak tanıtan bir kişi 23 Eylül 2010’da göreve başlayan ÖSYM Başkanı Ali Demir’i 25 Ekim 2010’da arayarak göreve gelmesinden dolayı tebrik etti. “İletişim ve gerekmesi durumunda bu mail’den Sayın Bakan’a ulaşabilirsiniz” diyerek hayati_yaziciankara@hotmail.com adresini verdi.

Demir verilen adrese 26 Ekim 2010 Salı günü saat 17.41’de şu maili attı:

"Sayın Bakanım, Bugün vaki olan telefon görüşmemize ve bana gösterdiğiniz güvene çokmemnun oldum. Ülkemizde, sosyal barış, hak ve adalet duygusunun yerleşmesinde en önemli bir unsur olan ÖSYM’nin bir an evvel olması gereken konumuna gelebilmesi için kendisine has birmevzuatının oluşması şarttır. Bu doğrultuda vereceğiniz destekler için şimdiden çok teşekkür ediyorum. Saygılar sunarım."

Aynı gün saat 21.41’de aynı adresten Demir’e gönderilen şu e-posta geldi:

"Ali bey merhaba Öncelikle benimsize her konuda destek olacağımı bilmenizi isterim... Benimçok sevdiğimbir yiğenimvar.. bu kızımızın tek hedefi doktor olmaktır... Ama alt yapısı zayıf olduğu için... aşırı psikolojik depresyona girdi ve bu durumhemailesini hemde dayısı olarak beni çok üzüyor... benim sizden isteğimiz bu kızımızın bu önümüzdeki (ygs) ve (lys) sınavlarında başarı elde edip İstanbul içinde bir tıp fakültesine yerleşmesini sağlamaktır. Sizden bu yardımınızı esirgememenizi rica ediyorum. Bu konuda yardımınızı bekliyorum. selamlar. Hayati Yazıcı"

YÖK 'CİDDİYE ALMA' DEDİ
YÖK yetkilileri olayı doğrulayarak şu bilgiyi aktardı:

“26 Ekim 2010 tarihinde ÖSYM Başkanımız, Sayın Yazıcı’ya hitaben ‘Yenilendirme çalışmalarımıza verdiğiniz katkılardan dolayı çok teşekkür ederiz’ ifadelerinin yer aldığı bir mesaj atmış. Bu mesajın hemen ardından, Sayın Demir’i arayan kişi karşılık olarak, ‘Bu arada benim bir yeğenim var, onu uygun bir yere yerleştirirseniz seviniriz’ içeriğinde bir yanıt yazmış. Demir, YÖK Başkanımıza gelerek, konuya ilişkin bilgi verdi. YÖK Başkanı mesajın içeriğini öğrenince ‘Ciddiye alma’ dedi.”

ÖSYM TRAFİĞİ DOĞRULADI
ÖSYM kaynakları da e-posta trafiğini doğruladılar. Ancak yetkililerin verdiği bilgiye göre ÖSYM Başkanı torpil e-postasını “gayri ciddi” buldu ve mesajla ilgili YÖK Başkanı Özcan’a bilgi verdi, Özcan da kendisine “Ciddiye alma” dedi.

Ali Demir e-postayı sildi ve şahsın isteğine ilişkin bir işlem yapılmadı. Ancak ÖSYM‘nin 7 ay boyunca “gayri ciddi” bulduğu e-postayla ilgili önceki gün suç duyurusunda bulunduğu dikkat çekti.

ALİ DEMİR İLK DEĞİL
Türkiye “telefonla işletme” olayı ile ilk defa Selçuk Parsadan’ın dönemin Başbakanı Tansu Çiller’i dolandırması ile tanışmıştı. Parsadan, Aralık 1995 seçimlerinden önce emekli Orgeneral Necdet Öztorun’un adını kullanarak örtülü ödenekten 5 bin 500 lira almıştı.

YÖK TOPLANTIYA ÇAĞIRDI
YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı.       

YÖK'te gerçekleştirilen toplantıya, bilgi almak üzere Ali Demir çağrıldı.        

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Demir hakkındaki soruşturma izni yazısının, bugün YÖK'e ulaşması halinde konunun YÖK Genel Kurulunda ele alınacağı öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...