ÖSYM'de yeni bir skandal iddiası daha!

Sınav soru kitapçıklarını basan METEKSAN hakkında yeni iddialar gündeme geldi.  CHP'li Serter, METEKSAN’a geçici işçi olarak alınan kişilerin, ÖSYM Bilgi İşlem ve Test Araştırma biriminde çalıştığını söyledi. Serter ayrıca cezaevlerinde gerçekleşen sınava ilişkin de ilginç bir iddiada bulundu.

08.04.2011 - 12:09

ÖSYM'de yeni bir skandal iddiası daha!

Yüksek öğrenime Geçiş Sınavında (YGS) "şifreli kopya" iddiaları sürerken, tartışmaların odağındaki ÖSYM ve soru kitapçıklarını basan METEKSAN hakkında yeni iddialar da ortaya atıldı. CHP milletvekili Nur Serter, METEKSAN’da geçici işçi olarak alınan kişilerin, ÖSYM’nin Bilgi İşlem ve Test araştırma biriminde çalıştıklarını bildirdi.

İstanbul Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı ve Meclis Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, KPSS sınavına girmeden METEKSAN şirketine geçici işçiler alındığını belirterek şunları söyledi:

SORULARIN TAMAMINI GÖREN TEK KİŞİ KANADA'YA GÖNDERİLDİ
"KPSS’de kopya skandalına konu olan sınavda Test Araştırma Birimi uzmanı olarak görev yapan ve soruların tamamını gören tek kişi olan Mustafa Asil, skandal ortaya çıkınca acilen geçici görevle Kanada’ya gönderildi. ÖSYM’nin hizmet alımı yaptığı Grup Temizlik firmasında temizlik görevlisi olarak çalışan kişi de, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın şoförünün eşidir"

Gazeteport'un haberine göre; ÖSYM’nin Bilgi İşlem biriminde Ali Topçu, Test Araştırma biriminde ise Melek Erdoğan adlı iki kişinin METEKSAN’da geçici işçi olduklarını da belirten Serter, "Sınavları değerlendiren Bilgi İşlem’in Müdür yardımcısının çocuğu da bu sınava girdi. İlke olarak çocuğu sınava girenler o dönem için görevden ayrılırken bu kez müdür yardımcısı görevde" dedi.

CEZAEVLERİNE YENİ KİTAPÇIK
27 Mart’ta yapılan YGS sınavının cezaevlerinde iki saat geç başladığını da söyleyen Serter, "Sınavın ortasında fen bilimleri ders kitabının cevap şıklarının olmadığı görüldü -ne ilginçtir bütün cezaevlerinde- yeni kitapçıklar getirtildi. ÖSYM Başkanının bunu kamuoyundan özenle gizlenmesi ve bu konuda hiçbir soruşturma açmaması da dikkat çekicidir" diye konuştu.

SAVCI HAREKETE GEÇTİ
Öte yandan YGS soruşturmasını sürdüren Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan, olayın "idari", "teknolojik" ve "kriminal" boyutlarını araştırması için özel bir bilirkişi heyeti kurdu.

Heyetin hazırlayacağı ilk değerlendirmenin ardından savcılar ÖSYM ile soru kitapçıkları ve cevap kağıtlarını basan Meteksan’dan yetkililerin bilgisine başvuracak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...