ÖSYM'den üniversitelerin yabancı dil muafiyet sınavı için ön çalışma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavlarının "ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılabileceğini" dile getirmişti. Açıklamanın ardından ÖSYM harekete geçti.

Anadolu Ajansı 06.10.2018 - 15:12

ÖSYM'den üniversitelerin yabancı dil muafiyet sınavı için ön çalışma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, yabancı dil eğitimi konusunda merkezi bir standart oluşturulmasının önemini vurgulamış, bu amaçla üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavlarının "ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılabileceğini" ifade etmişti. 

Erdoğan'ın açıklamasının ardından ÖSYM harekete geçti. ÖSYM, tarafından yapılan açıklamada ön çalışmanın başlatıldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan konuya ilişkin doğrudan bir talimat geldiğinde, yükseköğretim kurulu ile koordineli çalışarak gerekli tüm hazırlıkların en kısa sürede başlatılacağı duyuruldu.

ÖSYM yetkilileri, yabancı dil alanlarında 12'si e-Sınav, 3'ü basılı sınav olmak üzere, 25 farklı dilde her yıl 200 binin üzerinde adayın katıldığı toplam 15 sınavı başarıyla gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...