Söz konusu sınavın iki aşamalı ve SBS'den farklı olacağını söyleyen Gülan, "İkinci sınav, yetenek sınavı şeklinde yapılacak. Öğrencilerin gelişim dosyaları dikkate alınacak" dedi.

İlişkili Haberler


Türkiye'de halen 3 bin özel okulda 450 bin öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Gülan, özel eğitim kurumlarının her yıl başarılarının arttığını ve bunun nedeninin ise devamlı yenilenmek olduğunu ifade etti.

Sabah gazetesinin haberine göre; özel okullarla resmi okullardaki müfredat programının aynı olduğunu, bu durumun özel eğitim kurumlarının elini kolunu bağladığını ileri süren Gülan, şu açıklamalarda bulundu:

"Öğrenmeyi en üst düzeyde gerçekleştirmek için eğitim politikası ve programlar, beyni anlama üzerine kurulmalıdır. Bu konuda nörologlardan eğitim alanında destek alınarak okul programları hazırlanmalıdır. 

"DERS ANLATIMI VE PROGRAMLAR YENİDEN DÜZENLENMELİ"
Yapılan araştırmalarda beyin hücrelerinin kendi kendini yenilediğini öğrendik. Ayrıca bir konu işlendikten 90-120 dakika sonra tekrarlanırsa yüzde 14 daha fazla akılda kalıyor. Ama biz bu yöntemi kullanmıyoruz. Okullarda ders anlatımı ve programları yeniden düzenlenmeli. Bütün dünya bu konuda eğitim yapıyor. Biz de Milli Eğitim müfredatının yanına bu bilgileri ekleyeceğiz" dedi.