Her sene bilişim alanında uluslararası arenada tanınmış kişilerin konuşmacı olarak katıldığı etkinliğin bu yılki konukları arasında, özgür yazılım dünyasının tanınmış ismi Matt Zimmerman bulunuyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ve Linux Kullanıcıları Derneği tarafından organize edilen “Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2010”; yazılım endüstrisini geliştirmek, yazılım maliyetlerini düşürmek, bilgisayar okuryazarlığını arttırmak amacıyla özgür yazılım ve GNU/Linux konularında ulusal ve uluslarararası düzeyde uzman isimlere ev sahipliği yapıyor.

Türkiye'nin özgür yazılım ve açık kaynak konularında daha fazla biliçlenmesinin ve üretime geçmesinin amaçlandığı etkinlikte, geçtiğimiz yıl dünyada ve Türkiye'de özgür yazılım ve bilişim teknolojileri alanlarında yaşanan önemli gelişmeler tartışılacak. Bu yılın konukları arasında Ubuntu projesinin CTO'su Matt Zimmerman, Google Summer of Code programının Topluluk Yöneticisi Leslie Hawthorn bulunuyor.

İlgilenen herkesin katılımına açık ve ücretsiz olan etkinlikte, simultane tercüme hizmeti sağlanacak.

Matt Zimmerman, teknoloji uzmanı, Özgür / Açık Kaynak Yazılım geliştiricisi. Zimmerman, şu anda Canonical Ltd.'de Ubuntu projesinin teknik lideri, Ubuntu teknik yönetim kurulunun başkanı ve projenin CTO'su olarak görev alıyor; Canonical'da Ubuntu sürümleriyle ilgili teknolojik kararları koordine ediyor.

Leslie Hawthorn Google Açık Kaynak Programları Ofis'de Google Summer of Code programının Topluluk yöneticiliği görevinde bulunuyor. Dünyanın üniversite öncesi öğrencilerini tüm Açık Kaynak yazılım geliştirme süreçlerine dahil eden ilk global girişimi olan "Google Highly Open Participation Contest"i tasarladı ve yönetti. GNOME Vakfı'nın ve Open Source Business Resource'un danışma kurulunda görev alıyor.