Park sensöründen engellilere 'göz'

Alıcılar, özel tasarlanan gözlük ile baston ve ayakkabıların önüne yerleştiriliyor. Kullanıcı, sensörler sayesinde önüne bir engel çıktığında uyarılıyor.

12.04.2011 - 12:27

Park sensöründen engellilere 'göz'

İlköğretim okulları arasında düzenlenen ''Bu benim eserim'' proje yarışmasına katılan öğrencilerin park sensörü yardımıyla engellilerin hayatını kolaylaştıran projeleri dikkati çekti.      

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim öğrencilerine yönelik düzenlediği matematik ve fen bilimleri proje yarışmasına katılan çalışmaların yer aldığı sergi, Kadir Has Kongre Merkezi'nde açıldı.        

Sergide, Kayseri'nin yanı sıra Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat'tan fen bilimleri alanında 71 ve matematik alanında 35 öğrencinin projesi yer aldı.        

Serginin açılışını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Başmüfettişi Hüsnü Küçükahmetoğlu, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca ve İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata, sergiyi gezerek projeler hakkında öğrencilerden bilgi aldı.
        
PARK SENSÖRÜNDEN ENGELLİLERE ''GÖZ''
Sergide yer alan bazı projeler katılımcıların dikkatini çekti. Kayseri Mithatpaşa İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileri Melisa Kavak ve Sena Alacahan'ın ''Engellere inat'' isimli projesi, görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırıyor.        

Araçlarda kullanılan park sensöründen faydalanılan projede, park sensörünün alıcıları özel tasarlanan gözlük ile baston ve ayakkabıların önüne yerleştiriliyor. Kullanıcı, sensörler sayesinde önüne bir engel çıktığında uyarılıyor.        

Görme engelliler, sensörler sayesinde bastona yerleştirilen titreşim ve gözlüğe yerleştirilen sesli uyarı sistemi ile önüne engel çıktığını anlayabiliyor.        

Nevşehir Nar İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileri Zeynep Yurtseven ve Rümeysa Yavuz'un vejateryan sucuk çalışması da et ürünleri kullanılmadan daha ucuza ve daha besleyici sucuk yapılmasını öngörüyor.        

Öğrenciler, yeşil mercimek, patates, sarımsak, galeta unu, sucuk baharatı ve sıvı yağ kullanılarak yapılan vejetaryen sucuğun, et sucuğuna göre besin değerinin daha yüksek ve maliyetinin daha düşük olduğunu savunuyor.        

Sivas Karşıyaka İlköğretim Okulu'nun 7. sınıf öğrencileri Emre Kaya ve Lokman Bekki'nin ''Ahır üstü sera'' projesinde de ahırlardaki hayvanların ısısı ve ahırdaki metan gazı ahırın üzerine kurulan seraya iletiliyor.        

Bölge sergisine katılan 106 proje arasından seçilen 7 proje, Ankara'da yapılacak Türkiye geneli yarışmaya gönderilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...