'Polis baskısının olmadığı üniversite istiyoruz'

Kütahya'da bir grup üniversite öğrencisi, ''Özgür ve Güvenli Üniversite'' çalışması kapsamında üniversite yerleşkelerinde sivil polislere yer tahsis edilmesini istediğini iddia ettikleri Yükseköğretim Kurulu'nu protesto etti.

28.10.2010 - 16:19

KESK'e bağlı Eğitim-Sen Kütahya Şubesi'nin desteklediği Dumlupınar Üniversitesi'nde öğrenim gören bir grup öğrenci, çeşitli sloganlar atarak atarak YÖK'ü protesto etti.

YÖK'ün 81 ilin valiliklerine gönderdiği yazıyla üniversitelerin özgür ve demokratik varlığı için yerleşkelerde sivil polislere yer tahsis edilmesinin istendiği ileri sürüldü.       

Dünyanın bir çok ülkesinde polisin üniversite kapısından bile girmesinin yasak olduğu savunan öğrenciler, şu açıklamada bulundu:

"POLİS BASKISI OLMAYAN ÜNİVERSİTE İSTİYORUZ"
"Ülkemizde polisin üniversitelerdeki varlığı yeni değil. Neredeyse her üniversitede içinde en az bir otobüs dolusu çevik kuvvetin bulunduğu karakollar ve her kampüste dolanan onlarca sivil polis var. Polis bir çok üniversitede demokratik sınırlar içinde yapılan öğrenci eylemlerine müdahale ediyor, bazı üniversitelerde kulüp faaliyetlerine karışıyor.

Üniversite bileşenlerinin bütününün temel hak ve özgürlüklerinin bulunduğu ve söz-yetki-karar mekanizmalarına katılabildiği, polis baskısının olmadığı, sermaye için değil halk için bilim üreten üniversiteler istiyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...