Prof. Dr. İnalcık'ın ismi kültür merkezinde yaşatılacak

Yalova Belediyesince, eski TEKEL binası restore ettirilip kültür merkezine dönüştürülerek, tarihçi yazar Prof. Dr. Halil İnalcık'ın ismi verildi.

Anadolu Ajansı 25.10.2016 - 15:45

inalcık.jpg

Yalova'da, eski TEKEL binasını restore ettirip kültür merkezine dönüştüren belediye, merkeze tarihçi yazar Prof. Dr. Halil İnalcık'ın adını verdi.

Gazi Paşa Caddesi'ndeki kültür merkezinin açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Vefa Salman, tarihi binayı korudukları gibi buraya çok büyük bir değerin adını verdiklerini belirtti.

İnalcık'ın sadece dünya ve Türkiye değil, Yalova için de çok önemli ve özel biri olduğunu dile getiren Salman, şöyle konuştu:

"Değerli hocamızı kaybettikten sonra Türkiye'de adı ilk kez bir kültür merkezine veriliyor. Ahde vefayı çok önemseyen bir yönetim anlayışımız var. Bu duyarlılığı öncelikle Yalovalılar olarak bizim göstermemiz gerektiğini düşündük ve hocamızın adının onun yaşamıyla da uyumlu olacak şekilde bir kültür merkezinde yaşatılmasının uygun olacağına karar verdik. Ben, hocamızın, üretkenliğini çok önemsiyorum. 72 kitabının çoğunu 80 yaşından sonra yazmış bir bilgeydi. Şeyh-ül Müverrihin, Tarihçilerin Kutbu gibi unvanları fazlasıyla hak etmişti. Bize, bizi, bizim tarihimizi en doğru şekilde anlattı. Yalova'nın tarihteki önemine yaptığı vurgu bizim için çok kıymetli. Kağıt üzerinde fahri hemşehrimizdi ama bizim için gerçek bir Yalovalıydı."

"TARİHİ BİNANIN YOK OLMASINA İZİN VERMEDİK"

Halil İnalcık'ın eserleri ve çalışma azmiyle kendileri için örnek, Yalova için çok önemli bir isim olduğunu yineleyen Salman, şunları kaydetti:

"Bugün Halil İnalcık Kültür Merkezinin açılışı için buradayız. Ancak açılışımızın bir diğer önemi de eski TEKEL binasının korunmasıyla ilgilidir. Cumhuriyet mimarisinin ilk örneklerinden olan bu tarihi binanın ekonomi çarkları içinde yok olup dönüşmesine izin vermedik. Tekrar tarihi kimliği ile burada var olsun istedik. Büyük tarihçi kimliğiyle Halil İnalcık adı merkezimize çok yakıştı. Umut ediyorum bu kültür merkezinde de hocamızın adına yakışır çalışmalar yapılır. Biz bunun için elimizden geleni yapacağız."

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de açılışta birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından, sergi ve konferans salonu, engellilerin görev yapacağı engelsiz kafe, emekliler lokali ve iletişim ofisi bulunan kültür merkezinin açılışı yapıldı.

"Halil İnalcık Fotoğraf Sergisi"nin yer aldığı kültür merkezinde, "Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık" konulu bir panel gerçekleştirildi. Panele Halil İnalcık’ın öğrencisi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu ve "Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık" kitabının yazarı Emine Çaykara katıldı.

Sayfa Yükleniyor...