Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK Genel Kurulu toplantısında verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

İlişkili Haberler


Bir gazetecinin ''Oğlunuzun üniversite tercihini yaptınız mı? Nereleri yazdınız?'' sorusu üzerine Özcan, ''Yapıyoruz. İşletme istiyor. Bilkent'i istiyor ama orası birazcık yetmiyor'' dedi. 

"HATALAR, ÖĞRENCİLERİN KADERİNİ ETKİLEYECEK HATALAR DEĞİLDİ"
Özcan, ''Kılavuzdaki hatalar oğlunuzun moralini bozdu mu?'' sorusu üzerine, ''O hataların hiç bir tanesi öğrencilerin kaderini etkileyecek hatalar değildi. Daha tercih yapılmadı ki kaderi etkilensin. Azıcık sıralamada değişme oluyor. O da çok önemli değişmeler değil. 827. iken 950. olunuyor. Aşağı indikçe daha çok oluyor ama, aşağı inince de zaten insanlar yerleşmiş oluyor. Belli sayıda yer var iyi olan, örgün eğitimde mesela 357 bin, diğerinde 325 bin kadar bir yer var. Hemen doluyor iyi oluyor. Aşağısı çok önemli değil'' dedi. 

"YENİ SINAV SİSTEMİNE GEREK YOKTU"
''Siz veli olarak sistemin içinde yer alıyorsunuz. Zor mu?'' sorusu üzerine, Özcan, ''Tercih yaparken biz de pay bırakıyoruz. Yanlışlıklar olabilir diye. Zor tabi, çünkü tam karşılayabilinmiyor ki. Esasında öyle bir şeye gerek var mıydı? İnsanlar sıralamadan çıkartabilirdi nereye girebileceğini. ÖSYM çok iyi bir şey yapmaya çalışıyor, geçen seneki sistemi bu seneki sisteme uyarlamak... Ama buna belki de hiç gerek yoktu. İnsanlar sıralamadan tercihlerini yaparlardı. Bu kadar büyük işe girdi. Hatalar da oradan çıkıyor zaten'' diye konuştu. 

"YARIMAĞAN İŞİNİ GAYET İYİ YAPIYOR"
Bir gazetecinin, ''ÖSYM Başkanı'nın görevden alınması yönünde talepler var'' sözü üzerine Özcan, ''Yok, ne alması... Gayet iyi yapıyor. Yeni bir sistem, ufak tefek hatalar olur o kadar. Büyük şeyler değil'' dedi.