Sağlıkçılara lisans - ön lisans hakkı için başvuru

Türk Sağlık-Sen, YÖK'ten, sağlık çalışanları için yeni ön lisans ve lisans programları açılmasını talep etti.

Anadolu Ajansı 23.09.2010 - 10:56

Türk Sağlık-Sen'den yapılan yazılı açıklamaya göre, lise ve ön lisans mezunu sağlık çalışanlarına lisans ve ön lisans hakkı verilmesi için YÖK'e yapılan başvuruda; ebe, hemşire, sağlık memurları ve tıbbı teknologlara lisans tamamlama hakkı verildiği hatırlatıldı.        

Başvuruda, Sağlık Bakanlığının, AB müktesebatı çerçevesinde sağlık çalışanlarının eğitim seviyelerinin yükseltilmesini önemsediğine dikkat çekilerek, ''Sağlık meslek lisesi mezunu olan ve herhangi bir ön lisans programını bitirme imkanı bulamayan sağlık personeli için ön lisans programı açılması, nitelikli sağlık insan gücü açısından önem arz etmektedir'' görüşüne yer verildi.
        
84 BİN 429'Ü ÖN LİSANS, 86 BİN 573'Ü LİSE MEZUNU
Türk Sağlık-Sen tarafından ayrıca, Sağlık Bakanlığında sağlık hizmetleri sınıfında görevli, sağlık meslek lisesi ve ön lisans mezunu personelin sayısına da yer verildi.        

Buna göre, sağlık hizmetlerinde sınıfında 84 bin 429 ön lisans, 86 bin 573 lise mezunu personel görev yapıyor.        

Bakanlıktaki ebelerin 23 bin 630'u ön lisans, 18 bin 228'i lise; hemşirelerin 31 bin 438'i ön lisans, 36 bin 870'i lise; toplum sağlığı teknisyenlerinin 5 bin 823'ü ön lisans, 6 bin 514'ü lise; anestezi teknisyenlerinin 2 bin 514'ü ön lisans, bin 965'i lise; röntgen teknisyenlerinin 3 bin 582'si ön lisans, 3 bin 961'i lise; tıbbi sekreterlerin ise 462'si ön lisans, 2 bin 538'i lise mezunu.        

Başvuruyla ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sağlık personelinin eğitim düzeylerinin yükseltilmesinin, hem Sağlık Bakanlığı'nın, hem de sağlık çalışanlarının isteği olduğunu kaydetti.        

Kahveci, sağlık çalışanlarının bu programlarda uzaktan eğitimle öğrenim görebileceklerini belirterek, ''Bu konuda Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğüne başvuru yaparak eğitimi verebilecek üniversitelerle görüşülmesini istedik. Sağlık Bakanlığı ve YÖK bu konuda işbirliği yapabilir'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...