SBS'deki hata düzeltildi

Milli Eğitim Bakanlığı, SBS yabancı dil testlerinde 718 adayın puanın yanlış hesaplanmasına neden olan hata nedeniyle özür diledi. Yeniden hesaplanan puanlar, saat 17.00 itibariyle yayınlandı.

12.07.2013 - 17:09

SBS'deki hata düzeltildi

Yaklaşık 1 milyon adayın girdiği SBS'de yabancı dil testlerinde yanlış hesaplama yapıldığı iddiası üzerine Milli Eğitim Bakanlığı alarma geçti.

Milli eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Almanca ve Fransızca testlerini yanıtlayan 718 adayın puanlarının hesaplanmasında, farklı bir cevap anahtarı ile yapılan değerlendirmeden kaynaklanan bir hata yapıldığını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"12 Temmuz 2013 tarihinde açıklanan Seviye Belirleme Sınavı sonuçları ile ilgili olarak yapılan inceleme neticesinde sınavda Almanca ve Fransızca testlerini yanıtlayan 718 adayın puanlarının hesaplanmasında, farklı bir cevap anahtarı ile değerlendirmekten kaynaklanan yanlışlık olduğu görülmüştür.

12 Temmuz gecesi saat 00.00 itibariyle ilan edilen sonuçlardaki yanlışlık fark edilir edilmez sınav sonuçlarında hata olan bu öğrencilerimizin sınav kâğıtları doğru cevap anahtarı ile birkaç saat içinde yeniden değerlendirilerek hesaplanmıştır.

Yeniden hesaplanan bu sonuçlar 12 Temmuz 2013 günü saat 17.00 itibariyle yayınlanmıştır. Bu vesile ile herhangi bir adayın mağduriyet yaşamaması için gerekli bütün tedbirler alınmıştır. Yeni sonuçlar neticesinde hiçbir öğrencimizin herhangi bir mağduriyeti söz konusu değildir.

Yapılan bu yanlışlık nedeniyle bütün öğrenci, veli ve ilgili herkesten Bakanlık olarak özür dileriz. 

Konu ile ilgili olarak her ne gerekçeyle olursa olsun ihmali ya da kusuru bulunan bütün yetkililer hakkında gerekli inceleme ve araştırma başlatılmıştır."


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...