Sınav günü bunlar yasak!

Yarın saat 21.00'den ertesi gün YGS'nin biteceği saate kadar gürültü yapmak, klakson çalmak, eğlence merkezlerinde aşırı ses ve inşaat çalışmaları yasak...

Haberler 24.03.2011 - 15:21

Sınav günü bunlar yasak!

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, YGS'nin pazar günü, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da, 160 sınav merkezindeki 5 bin 727 sınav binasında, 89 bin 283 sınav salonunda gerçekleştirileceğini hatırlattı. Sınava, 1 milyon 692 bin 345 adayın katılacağına işaret eden Eroğlu, sınavın pazar günü saat 10.00'da başlayacağını ve tek oturumda 160 dakika süreceğini söyledi.

Her üniversite sınavı öncesinde Çevre ve Orman İl Müdürlükleri, valilikler, İçişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlara sınav öncesinde ve sınav süresince gürültü yapılmamasına yönelik tamim yayınladıklarını ifade eden Bakan Eroğlu, vatandaşın gürültü yapmama konusunda dikkatli olmasını istedi.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, şunları kaydetti:

''Bu gençlerimizin hayati bir meselesi. Gençler imtihanla uğraşırken, sınav kağıtlarıyla uğraşırken, soruları çözmeye gayret ederken yan tarafta bir inşaattan 'güm güm' diye ses gelmesi, sokakta bir taksicinin, araç sahibinin kornaya basması ya da bir eğelence merkezinin gürültü yapması olmayacak birşey. Bu durumda, o öğrencinin hakkına hukukuna tecavüz etmiş olur. Onun hayatının gidişatıyla oynamış olur. Buna müsaade etmeyeceğiz. Herkesin evladı var, dolayısıyla bunlara uyulacağına inanıyorum. Bütün vatandaşların imtihan süresince hiçbir şekilde gürültü yapmamalarını istiyoruz. Ayrıca, bir gün öncede bu çocuklar dinlenecek, rahatça uyku uyuyacaklar, zinde kalkacaklar. Bu nedenle, bilhassa cumartesi saat 21.00'den ertesi gün imtihanın biteceği saate kadar hiçbir şekilde gürültü yapılamamasını, klakson çalınmaması, eğlence merkezlerinden dışarıya gürültü yansımamasını, inşaatlarda hiçbir faaliyette bulunulmamasını rica ediyorum.

Bir de velilerin gürültüsü var, kusura bakmasınlar. Veliler de dışarda oturuyorlar, habire sohbet ediyorlar ve o gürültüler, sessizlikte yukarı yansıyor. Lütfen veliler de sınav başladığında gitsinler başka yere. Çocuklar çıkacağı zaman gelsinler.''

ANKARA'DA YASAK 18.00'DE BAŞLIYOR
Ankara Valiliğince, Yüksek Öğrenime Giriş Sınavı (YGS) nedeniyle 26 Mart Cumartesi günü saat 18.00'den 27 Mart Pazar günü saat 13.00'e kadar otoların klakson çalınmasını yasakladı. 

Valilikten yapılan açıklamada, 332 ayrı binada, 13 bin 492 yönetici, sınav sorumlusu ve gözetmenin görev alacağı sınava 299'u engelli olmak üzere toplam 121 bin 290 öğrencinin gireceği belirtilerek, Türkiye Cumhuriyetinin geleceği ve geleceğin teminatı olan gençler için büyük önem taşıyan YGS'nin sakin ve güvenli bir ortamda yapılması amacıyla 26 Mart Cumartesi günü saat 18.00'dan 27 Mart Pazar günü saat 13.00'e kadar olan süre içerisinde otoların klakson çalmaları, her türlü resmi ve özel törenler vesilesiyle dışarı yayın yapılması, düğün, asker uğurlama gibi konvoylarının oluşturulması, bina hafriyat ve yıkımlarıyla seyyar satıcı gürültüleri ve buna benzer her türlü çalışma yapılmasının yasaklandığı ifade edildi.        

Sınavların yapıldığı okullar ve kamu binaları bahçelerine ve çevrelerine sınav günü ve saatlerinde hiçbir vasıtanın park ettirilmeyeceğinin bildirildiği açıklamada, 27 Mart Pazar günü 10.00-13.00 saatleri arasında sınavların yapılacağı tüm okullar ve çevrelerinde Emniyet-tertip ve tedbirlerinin polis ve jandarma tarafından önceden planlanacağı, belediye başkanlıklarınca sınav merkezlerine gidecek güzergahların levhalarla belirleneceği ve toplu taşıma seferlerinin aksatılmadan sürdürüleceği kaydedildi.        

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı koordinasyonunda ilgili meslek odalarınca yemek ve konaklama hizmetlerinde gerekli kolaylaştırıcı tedbirlerin alınacağının ifade edildiği açıklamada, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Sağlık Müdürlüğü ve Milli Müdürlüğü tarafından her türlü yurt, konaklama ve sağlık tedbirlerinin önceden planlanacağı anımsatıldı.

İZMİR'DE ULAŞIM ÖNLEMİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi, YGS nedeniyle ulaşımda bir dizi önlem aldı.       

Sınav merkezlerinin yoğunlukta olduğu Buca, Bornova, İnönü Caddesi ve Mithatpaşa Caddesi bağlantılı hatlar ile kent dışından gelen yolcuların ulaşımlarını daha rahat sağlayabilmesi için otogar bağlantılı hatlarda, metro bağlantılı hatlarda ve Bornova Metro-Ege Üniversitesi Kampus ve Tınaztepe-Tınaztepe Kampus hatlarında sınav saatleri göz önüne alınarak ilave seferler konuldu. Ayrıca sınav bitiş saatlerinde sınav merkezlerinin bulunduğu bölgelerden de kent merkezine yeterli sayıda otobüs tahsis edileceği belirtildi.      

İzmir metrosu da sınav dolayısıyla gün boyu sefer sıklığını artıracak. 08.00-10.00 ile 12.00-14.00 saat dilimlerinde sefer aralığı beş dakika olarak uygulanacak, yolcuların bekleme yapmadan metroyu kullanması sağlanacak. İZDENİZ de arabalı vapurlar ve yolcu gemlerinde pazar günü tarifesine ilave seferler koyacak. Arabalı vapurların ilk kalkış saati hafta içi uygulamasında olduğu gibi pazar günü de saat 07.15'den itibaren başlayacak.

Sayfa Yükleniyor...