'Sınavda vicdansızlık yapılacağına inanmadım'

YGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte birinciler de belli oldu. 500 tam puan alan Türkiye Birincisi Mahmut Bilal Doğan'ın en çarpıcı açıklaması şifre skandalı ile ilgili oldu.

Anadolu Ajansı 28.04.2011 - 14:45

'Sınavda vicdansızlık yapılacağına inanmadım'

2011-YGS'de tüm puan türlerinde Türkiye Birincisi Ankara Fen Lisesinden Mahmut Bilal Doğan oldu.

Başarıyı beklediğini söyleyen Mahmut Bilal Doğan, Ankara Fen Lisesi'ne de Türkiye 9. olarak girdiğini söyledi:


"Ankara Fen Lisesi'ndeki herkes bu başarının adayıdır."

"MATEMATİK SORULARINI ŞİFRE OLDUĞUNU FARKETSEYDİM DAHA KISA SÜREDE BİTİRİRDİM"
Sınavdan 500 tam puan alan Doğan, YGS'de ortaya çıkan şifre skandalıyla ilgili ise şunları söyledi:

"O konuda benim alnım açık, önce çalıştık sonra dua ettik. Matematik sorularında bayağı sürem gitti, şifre olduğunu farketseydim daha kısa sürede bitirirdim. İhtimal herkesin aklına geliyor ama 1 milyon 700 bin kişinin kaderinin belirleneceği bir sınavda sahtekarlık yapılacağını düşünmedim.
Hiç kimsenin bu kadar vicdansız olamayacağını düşünüyorum. Savcılık soruşturmasının sonucunu bilmiyorum ama umarım bir kasıt yoktur. Olmadığına inanmak istiyorum. Ama sonuçları bekliyoruz."

"İPTAL EDİLMESİ HAYAL KIRIKLIĞI OLUR"
Doğan, şifre skandalı nedeniyle sınavın iptal edilme ihtimaliyle ilgili soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Hayal kırıklığı olur ama ikinci sınava konsantre olduk. İnşallah bu kez daha iyisini yaparım."

'İkinci sınavda şifre arayacak mısın?' sorusunu ise "Bizim okulda böyle bir şey olmaz herkes başarısını çalışmaya borçlu burada" diye yanıtladı.

'Şifre skandalının yaşandığı bir sınavda birinci olduğu için kendisini zan altında hissediyor mu?' sorusuna da "Ankara Fen Lisesi öğrencisi bu konuda kendisini zan altında bırakmaz" yanıtını verdi.

Üniversite tercihine karar vermediğini vurgulayan Doğan, ailesinin de bu sonucu beklediğini belirtti.

YGS'DE DERECEYE GİREN DİĞER İSİMLER
Sınavda, YGS1 ve YGS2 puan türlerinde ikinciliği Kırşehir Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi'nden Murat Kaan Erdal, Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nden Mehmetcan Tütüncü, Özel Burç Özgören Fen Lisesi'nden Selçuk Erdevir, Turgutlu Halil Kale Fen Lisesinden Eren Yalçın paylaştı.

YGS3, YGS4, YGS5 ve YGS6 puan türlerinde ikinci, Özel Yamanlar Anadolu Lisesi'nden Deniz Çağlın oldu.

YGS4 puan türünde ikinciliği, Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nden Arda Çınar ile Kayseri Fen Lisesi'nden Ayşe Ertoy paylaştı.

YGS3, YGS5 ve YGS6 puan türlerinde üçüncülüğü Adana Fen Lisesi'nden Zafer Başıbüyük kazandı.

TÜRKİYE İKİNCİLERİNDEN SELÇUK ERDEVİR:
''HEDEFİM, BOĞAZİÇİ İKTİSAT FAKÜLTESİ YA DA GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ''
YGS Türkiye ikincileri arasında yer alan Selçuk Erdevir ile YGS3, YGS5 ve YGS6 puan türlerinde Türkiye üçüncüsü olan Zafer Başıbüyük, başarının sevincini yaşıyor.         YGS1 ve YGS2 puan türlerinde ikinciliği paylaşan öğrencilerden Özel Burç Özgeren Fen Lisesinden Selçuk Erdevir, Adana Işık Dersanelerinde düzenlenen basın toplantısında, başarısında emeği geçen ailesine, öğretmenlerine, yurt arkadaşlarına ve dersane yöneticisi ve öğretmenlerine teşekkür etti.       

Çok disiplinli çalıştığını, derslerini hiç ihmal etmediğini, bunun sonucunda da emeğinin karşılığını görmenin mutluluğunu yaşadığını anlatan Selçuk Erdevir, ''Hedefim, Bogaziçi İktisat Fakültesi veya Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi. Henüz kararımı vermedim'' dedi.        

Babasının memur, annesinin ise ev hanımı olduğunu belirten Selçuk Erdevir, çalışma takvimiyle ilgili öğretmenlerinin direktiflerini ve tavsiyelerini her zaman dinlediğini ifade etti. Erdevir, ''Ayrıca, yurttaki arkadaşlarımla birlikte etüt çalışması yapıyoruz. Birbirimize sorular sorup öğrendiklerimizi pekiştiriyoruz'' diye konuştu.        

Sınav sonrası yaşanan belirsizlik ortamının strese neden olduğunu ancak çalışmaya hiç ara vermediğini ifade eden Selçuk Erdevir, aynı disiplinli çalışmayı üniversitede de göstererek derece yapmak istediğini kaydetti.        

Bu arada, Selçuk Erdevir'e, dersanesi tarafından ödül olarak 6 bin TL'lik eğitim bursu verildi.
        
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ ZAFER BAŞIBÜYÜK:
''BAŞARININ YOLU, DERSİ DERSTE ÖĞRENMEKTEN GEÇİYOR''
YGS3, YGS5 ve YGS6 puan türlerinde üçüncülüğü elde eden Adana Fen Lisesinden Zafer Başıbüyük ise başarının yolunun dersi derste öğrenmekten geçtiğini belirterek, ''Kolay ders, zor ders ayırt etmeksizin derslerime gününde çalışırım'' dedi.        

Sınavdan çıktığında aslında çok da umutlu olmadığını, diğer arkadaşlarının ağladığını görünce daha fazla umutsuzluğa kapıldığını belirterek, ''Sınavdaki sorular çok zordu, bu kadarını beklemiyorduk. Bu yüzden verdiğim cevaplardan yüzde yüz emin olamadım. Ardından sınavlarla ilgili yaşanan sıkıntı zaten var olan stresimizi daha da artırmıştı'' diye konuştu.        

Hatay İl Özel İdare Müdürlüğünde işçi olarak çalışan babası ve ev hanımı olan annesinin Hatay'da yaşamaları, kendisinin ise Adana'da yatılı okuması nedeniyle ailesiyle kucaklaşamadığını anlatan Zafer Başıbüyük, ''Sevincimi onlarla telefonda görüşerek paylaştım. Çok mutlu oldular, benimle gurur duyduklarını söylediler'' dedi.        

Zafer Başıbüyük, iki kardeş olduklarını, kardeşinin Erciyes Üniversitesinde okuduğunu belirterek, ''Başarımda ailem ve okuldaki öğretmenlerim kadar dersanemin de büyük payı var'' dedi.   

Başarılı öğrenci, hedefinin tıp doktoru olmak olduğunu ancak hangi üniversiteyi seçeceğine karar vermediğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...