‘Sınavı ÖSYM yerleştirmeyi üniversite yapacak’

Başbakan Erdoğan'ın, 'Dershaneler kapanacak' sözleriyle duyurduğu yeni sistemin 4+4+4 modeliyle gerçekleşeceği belirtiliyor. Peki bu düzenlemelere eğitimciler nasıl bakıyor?

26.03.2012 - 13:59

‘Sınavı ÖSYM yerleştirmeyi üniversite yapacak’

NTVMSNBC’ye özel değerlendirmelerde bulunan Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin, eğitimde 4+4+4 düzenlemesi ve üniversite giriş sistemiyle ilgili planlarda ciddi sorunlar olduğunu belirterek, toplumun önemli bir bölümünü etkileyen eğitim alanında “bir şeyler yapıyormuş gibi görünmek için” bu değişikliklerin gündeme getirildiğini, aslında ne yapılmak istendiğini kimsenin bilmediğini söyledi.

4+4+4 sisteminin Eylül ayında başlamasının planlandığını, ancak henüz hem müfredatın belli olmadığını hem de öğretmenlerin hazır olmadığını belirten Gültekin, “4+4+4 matematikte 12’ye eşit olsa da kalitede 12’ye eşit değil” dedi.

‘KALİTE YERLERDE’
“Hiçbir dönemde bu kadar belirsiz bir ortamla karşılaşmamıştık. Başbakan’ın üniversite sınavının kaldırılacağını açıklamasından bir gün sonra, Yükseköğretim Kurulu SAT sınavı yapacaklarını söylüyor. Bakan yasanın içeriğini bilmiyor. Başbakan ve YÖK farklı şeyler söylüyor. Devamlı sistem değişiyor. Bir sisteme bu kadar müdahale edilmez. Eğitimde kalite yerlerde sürünüyor” şeklinde konuşan Gültekin, farkı seviyelerde eğitim alan öğrenciler yarıştırıldıkça dershane ihtiyacının da devam edeceğini, dolayısıyla dershanelerin kaldırılamayacağını kaydetti.

‘İMAM HATİPLER DÜŞMAN DEĞİL’
28 Şubat’ta ideolojik bir kararla imam hatip liselerinin orta kısmının kapatıldığını ve yapılanın yanlış olduğunu söyleyen Sadık Gültekin, “Şimdi buna karşı yeni bir düzenleme yapılıyor. Aynı şekilde bu yeni düzenleme de yanlış. İmam hatipler, müfredatı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar. Niye düşman ilan ediliyorlar? Bu okulların orta bölümleri kapatılırken de bizim okullarımızdı, şimdi orta kısımları açılınca yine bizim okullarımız olacak. Eğitim üzerinden siyaset yapılmamalı” şeklinde konuştu.

‘SINAVI MERKEZ, YERLEŞTİRMEYİ OKUL YAPACAK’
NTV yayınına katılan Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Burak Kılanç ise, üniversite sınavının kaldırılamayacağını belirterek, az sayıdaki kontenjana çok sayıda öğrencinin talip olduğu her sistemde bir elemenin olacağını ve öğrencilerin buna hazırlanmak için destek alacağını belirtti.

Kılanç şöyle konuştu:
“Eğitimle ilgili yapılması gereken pek çok şey devlet kurumlarının planlamalarında çerçeve metin olarak var. Zamanı gelince devlet büyüklerimiz tarafından tartışılmak üzere gündeme getiriliyor. Görünen o ki yakın vadede merkezi sınavlar devam edecek ama yerleştirme, aynı yüksek lisansta olduğu gibi, üniversitelere bırakılacak.

‘ÖZEL DERS PİYASASI PATLAR’
Dershanelerin kapanmayacağını ancak bu kurumların dönüşmesi gerektiğini ifade eden Rehberlik Uzmanı Turgay Polat da “YGS kalksa bile SBS var. Eğitimde kalite problemi olduğu müddetçe bu tür kurumlar olacaktır. Dershaneleri kapatırsanız 4-5 milyon liralık özel ders pazarı 10 milyon liraya çıkar. Ve bu piyasa kontrolsüz ve istihdamsız bir piyasa” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...