Sınavın tümü iptal edilmeyecek

Prof. Dr. Özcan, "Sınavda eğer bir yolsuzluk yapılmışsa ve Savcı da bunun delillerini bulursa; o arkadaşların sınavı iptal edilir" dedi.

Haberler 30.08.2010 - 13:13

Sınavın tümü iptal edilmeyecek

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının önceden elektronik posta yoluyla yayıldığı iddiası üzerine NTV'ye özel açıklamalarda bulundu.


KPSS'deki kopya iddialarını inceleyen YÖK, eldeki verilerle sınavın tümden iptal edilemeyeceğini açıkladı.

Özcan, yüksek puan alanlar arasında düzensizliklere rastlandığını ama kopya kanıtının olmadığını söyledi.

"Savcılık delil bulursa o kişilerin sınavını iptal ederiz" diyen Özcan, yarın yapılacak öğretmen atamalarının ertelenmesine de gerek olmadığı görüşünde.

Özcan, NTV'ye yağtığı açıklamada şunları söyledi:

"3 bin 227 gibi bir rakam var ama bizim tespit edebildiğimiz geçen seneki tecrübelere, daha önceki tecrübelere uymayan case'ler onlar. Kopya çekildiği anlamına gelmiyor. Onları illa ispat etmemiz, dellilerini bulmamız lazım.

Şimdilik eldeki verilere göre sınavın tümden iptalini gerektirecek bir husus yok. Düzensizlikler var ama bu düzensizlikler Savcılık tarafından ortaya çıkartılacaktır. O zaman da, söz konusu o arkadaşların sınavları iptal edilir."

SORULAR SIZDIRILDI MI?
Özcan, soruların sızdırılıp sızdırılmadığı konusunda ise şu açıklamada bulundu:

"Sızma sabit değil ama düzensizlikler var. Biz sınavdaki düzensizlikleri tespit ettik. Savcılık da o kişileri çağırıp, delilleri ile birlikte kopya olup olmadığını ortaya koyacak. Ancak öyle bir işlem yapılabilir. Savcılığın çalışmalarını bekleyeceğiz. Savcı yolsuzluk bulur ve bunu ortaya çıkarırsa, o arkadaşların işlemleri iptal edilir. Tümünü iptal etmek kolay değil; diğerlerine yazık olur.

ATAMALARIN ERTELENMESİNE GEREK YOK
Özcan, ayrıca öğretmen atamalarının ertelenmesi gerekmediğini belirtti ve "Eğer delil yoksa erteleyecek neden de yok demektir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...