Sınavlarda yeni güvenlik önlemi

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş(TEOG), Açık Lise ve Ehliyet sınavlarında güvenlik önlemleri artılıyor. Sınavların yapıldığı binalarda polis ya da jandarmadan seçilecek güvenlik amirleri olacak. Merkez ve bölge sınav koordinasyon kurulları oluşturulacak.

Haberler - NTV Haber 20.08.2016 - 20:36

Sınavlarda yeni güvenlik önlemi

Milli Bakanlığı'nın yaptığı sınavlarda güvenlik önlemleri artırılıyor. Güvenlik önlemlerini belirlemek ve uygulamak için emniyet ve jandarma personelinin de üye olduğu merkez ve bölge sınav koordinasyon kurulları oluşturulacak.

Yeni sistemde, Temel Öğretimden Ortaöğretime geçiş, Açık Lise , Ehliyet ve bakanlığın gerçekleştireceği diğer sınavlarda güvenlik koordinatörü olacak.

Emniyet ya da jandarmadan bir personel koordinatör olarak belirlenecek. Sınavların yapıldığı binaların da güvenli amiri olacak.

On binaya kadar üç, yirmi binaya kadar dört, otuz binaya kadar beş, elli binaya kadar altı ve ilave her on bina için bir sınav güvenlik amiri görevlendirilecek. Güvenlik koordinatörleri ve amirleri sınav evrakının merkezlere ulaştırılması, saklanması, adayların binalara alınmasından sorumlu olacak.

Sınavlarda engelli adaylara yardımcı olacak gözetmenleri de bölge sınav yürütme komisyonu seçecek. Yeni düzenlemeyle itiraz süresi belirlenmeyen sınavlarda, bu süre soruların ilanından sonra 5 gün, sonuçların ilanından sonra 10 gün olarak belirlendi.

Sayfa Yükleniyor...