İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen ve International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan/Laureate Vakfı) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri'ne başvurular sürüyor.

23 Eylül itibariyle 46 başvurunun alındığı ödül programına başvurular 15 Kasım'da sona erecek. 
İstanbul Bilgi Üniversitesi Proje Müdürü Serdar Apaydın, başvuruların Adapazarı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Mardin, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Uşak ve Van illerinden alındığını söylüyor.

Yüzde 47'sini bayanların, yüzde 73'ünü de üniversite ve lise mezunlarının oluşturduğu başvuru sahiplerinin yüzde 21'i projeyi gazetelerden, yüzde 47'si internetten, yüzde 15'i ise TEGV kanalıyla öğrendiğini belirtiyor.

GENÇ PROJELER YARIŞIYOR
BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri projesi, sanayiden bilime yaşamın her alanında düşünceden uygulamaya dönüşmüş bir projeye sahip, toplumsal bilinci yüksek 18-29 yaş arasındaki gençler arasından finale kalan 10 adaya, maddi desteğin yanı sıra Youthactionnet tarafından düzenlenen "Küresel Genç Sosyal Girişimciler" programına katılma hakkı sunuyor.

Türkiye'nin genç kahramanları bu sayede kişisel, vizyonel, politik, işbirliğine yönelik, organizasyonel ve sosyal alanlarda liderlik becerilerini geliştirebilme fırsatına kavuşuyor.

BAŞVURU SÜRECİ
Yarışmaya katılmak isteyenler, başvurularını internet üzerinden yapabiliyor. www.bilgiggo.com adresinden ulaşılabilen online başvuru formunda talep edilen kişisel bilgiler ve proje ile ilgili detaylar BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri Değerlendirme Komitelerinin dikkatine sunulacak ve adaylar mülakattan geçirilecek.

Aralık ayının ilk haftasında seçilecek 20 yarı finalist için İstanbul'da 2-3 günlük liderlik eğitimi, dinamik bire bir öğrenme, işbirliği ve gençler arasında vizyon paylaşımı organize edilmesi planlanıyor.

Yılbaşından sonra ise finale kalan 10 adaya 3.500 Amerikan Doları maddi/nakdi destek verilecek. Bu adaylar, aynı zamanda Youthactionnet® tarafından yapılan "Küresel Genç Sosyal Girişimciler" programına da katılma hakkı kazanacak. Ödül töreni, 2011 yılı Şubat ayında gerçekleştirilecek.