60'ı aşkın ülkede temsilciliği bulunan öğrenci değişim kuruluşu YFU (Youth for Understanding), ekonomik açıdan zor durumda olan gençlerin, öğrenci değişim programına katılmasını kolaylaştırmak amacıyla pek çok ülkeye yönelik burs imkânı sunuyor.

Bu yıl, Mercator Vakfı ile işbirliği yapıldı ve Almanya'ya yönelik değişim programları hazırlandı.

Program ücretini ödeyemeyecek olan, 15-18 yaş aralığındaki lise öğrencileri YFU' ya başvurarak bu imkândan yararlanabilir.

Almanya veya herhangi bir başka ülkede eğitim almak isteyen gençler için son başvuru tarihi ise 1 Mart 2011.

250 BİN LİSE ÖĞRENCİSİ YARARLANDI
YFU, 1951 yılında ABD ile Almanya arasında barışa katkıda bulunmak ve karşılıklı anlayışı geliştirmek amacıyla kuruldu. O tarihten itibaren tüm dünyada 250 binden fazla lise öğrencisi YFU sayesinde eğitiminin bir yılını farklı bir ülkede geçirdi.

2007 yılından bu yana Türkiye'den de lise öğrencileri YFU programlarına katılarak değişim deneyimine sahip olabiliyor.

YFU ile her yıl binlerce lise öğrencisi farklı bir ülkede bir yandan lise eğitimine devam ederek akademik olarak donanım sahibi olmayı, bir yandan da özenle seçilmiş gönüllü bir evsahibi aile yanında kalarak gittiği ülkenin kültürünü deneyimlemeyi seçiyor. Böylece kültürlerarası becerilere sahip, ayaklarının üzerine daha sağlam basan bireyler olma yolunda kendilerine bir yatırım yapıyorlar.

Daha detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için: www.yfu-turkey.org