Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, şu ana kadar sınavı etkileyecek önemli bir sorunun kendilerine yansımadığını kaydetti. 

İlişkili Haberler


Sınavda birkaç ''münferit'' olay yaşandığını ancak sınavın genelini etkileyecek bir durum olmadığını söyleyen Yarımağan, Van'da Emniyet Müdürlüğüne ''toplu kopya'' ihbarı yapıldığını bilgisi geldiğini ancak ilgili kurumların gereken önlemleri aldığını bildirdi.

TOPLU KOPYA İHBARI
Yarımağan, ''Van'da Emniyet Müdürlüğünün bu yönde bir duyumu varmış. Sınavdan önce Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğüne durumu bildirmiş. Onlar da gerekli önlemleri almışlardı. Böyle toplu kopya olayı sadece oradan geldi. Şu anda durumun ne olduğunu bilmiyorum. Onun dışında başka bir olay gelmedi'' dedi. 

Sınav sırasında bazı bayılanlar olduğu bilgisi de geldiğini söyleyen Yarımağan, bu kişilerin daha sonra sınava devam ettiklerini kaydetti.

Yarımağan, sınav esnasında bayılanlara binadan çıkmadan müdahale edilmesi halinde bu kişilerin daha sonra sınavlarına devam edebildiklerini ancak hastaneye gitmeleri gerektiyse, sınav ortamından ayrılmaları durumunda sınava yeniden alınmadıklarını anlattı.
 
SONUÇLAR
Yarımağan, sınav sonuçlarını bu ayın sonuna doğru veya Mayıs ayının ilk günlerinde açıklamayı planladıklarını bildirdi. 

Sınav kağıtlarını değerlendirme işlemlerinin önümüzdeki Salı günü başlayacağını ifade eden Yarımağan, ''Sınav evrakı 49 tırla sınav merkezlerine götürülmüştü. Tırlar bekliyorlar, bu akşamdan itibaren Ankara'ya getirmeye başlayacaklar. Bu işlem yarın öğlene kadar sürer. Kutuların açılmasından sonra Salı sabahı değerlendirmeye başlarız'' diye konuştu. 

YGS'nin sorunsuz tamamlandığını yineleyen Yarımağan, ''İkinci sınav yani LYS daha kritik buna göre. Çünkü birden çok soru kitabı var. YGS'de, daha önceki sınavlardan farklı, herhangi bir değişiklik yoktu. Herkesin alışık olduğu düzendeydi. Geçmiş sınavlara göre bize akseden sorun daha az. Bir iki küçük olay dışında hiçbir şey yok'' dedi.