Soru sormayı teşvik etmek için 4 yol

Soru sormak öğrenmenin en temel araçlarından biri. Eğitimciler, öğrencilerin soru sormaktan korkmamasını aksine teşvik edilmeleri gerektiğini söylüyor.

Haberler 03.09.2015 - 00:09

Soru sormayı teşvik etmek için 4 yol

Eğitimcilere göre soru sormak keşfetmeyi ve öğrenmeyi sağlıyor. Ancak birçok öğrenci soru sormayı zayıflık olarak görüyor. uzmanları bu durumu değiştirmek için 4 yol öneriyor.

Soru Sormak Güvenlidir

Soru sormak dünyaya cevabı bilmediğini ilan etmektir. Bu yüzden öğretmenler soru sormanın bir güç göstergesi olduğu, hoş karşılandığı ve arzulandığı bir ortam yaratarak tüm ezberleri bozmalı.

Soru Sormak Havalıdır 

Çocuklar arasında genellikle “havalı” olarak görülen tavır zaten biliyor olmak ya da hiç umursamamak. Öğrencilere başarılı insanların soru sorarak yükseldiğini hatırlamak öğretmenler için büyük artı sağlayabilir.

Soru Sormak Eğlencelidir

“Sadece soru” çalışmalarının bu kadar ilgi çekici olmasının sebeplerinden birisi de içinde oyun öğesinin de bulunması. Örneğin: Şu cevabı bir soruya çevirebilir misin? Kapalı sorularını açabilir misin ve açık sorularını kapalı hale getirebilir misin? Eğitimcilere göre sorgulamanın içine oyun öğesini yerleştirmek çocukların motivasyonunu yükseltiyor ve korkularını aşmalarını sağlıyor.

Soru Sormak Değerlidir

Eğitimciler sorulan soruları övmenin ve kutlamanın da öğrencinin motivasyonunu artırdığını belirtti. Eğitimciler bu tavrın sadece hedefe yönelik sorularda değil, konu dışında olanlarda dahi kullanılması gerektiğini vurguladı. Böylece öğrencilere yaratma ve cevaba gitme süreçlerinde de yardımcı olunabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...