Üniversiteye girmenin yolu sosyal medyadan geçiyor

Teknolojinin ve internet kullanımının artmasıyla birlikte insanların giderek daha fazla zaman ayırdığı sosyal medya, artık üniversiteye kabul edilmek ya da burs kazanmak için de kilit noktalardan biri haline geldi.

ntv.com.tr 19.01.2016 - 11:47 | Son Güncelleme : 19.01.2016 - 11:51

Üniversiteye girmenin yolu sosyal medyadan geçiyor

ABD’de sosyal medya alışkanlıklarının üniversitelere giriş üzerindeki etkilerini görmek adına bir anket yapan ‘Kaplan Test Prep’ isimli araştırma şirketi, çarpıcı sonuçlar elde etti.

Anket sonuçlarına göre, üniversiteler adına adaylar hakkında detaylı araştırmalar yapan kabul memurları, öğrencilerin sosyal medya hesaplarında da incelemeler yapıyor. Bu araştırmaların öğrencinin kabulünde olumlu ya da olumsuz etkileri oluyor.

8 YILDA 4 KAT ARTTI

ABD’nin çeşitli bölgelerindeki üniversitelerde görev yapan 387 kabul memurunun yüzde 40’ı, adayların sosyal medya hesaplarını incelediğini kabul etti. Bu oran 2008 yılıyla karşılaştırıldığında 4 katlık bir artış dikkatleri çekiyor. 

Yetkililerin yüzde 89’u bu incelemeyi “ender” olarak yaptıklarını söylerken, yüzde 11’i ise sıklıkla bu yönteme başvurduğunu ifade etti.

Ankete katılan kabul memurlarının yüzde 29’u ise üniversiteye başvuru yapan adayları Google’da araştırdıklarını belirtti. Bu araştırmaların yüzde 37’si aday lehine olumlu bir şekilde sonuçlanırken, yine yüzde 37’si de yetkililer üzerinde olumsuz etki yaratıyor.

Araştırmalar hakkında bilgi veren Yariv Apher, adayların sosyal medya hesapları üzerinde yapılan incelemelerin henüz tek başına yeterli bir yöntem olmadığını belirtirken, yine de “oyunun kurallarını” değiştirdiğine dikkat çekiyor.

Sayfa Yükleniyor...