SosyalBen'den en soğuk başkente eğitim çıkartması

SosyalBen Derneği gönüllüsü 9 kişilik ekip, 23 Kasım-1 Aralık tarihlerinde dünyanın en soğuk başkentlerinden biri olan Ulanbator’daydı.

ntv.com.tr 23.12.2015 - 14:36

SosyalBen'den en soğuk başkente eğitim çıkartması
Ece Çiftçi, Moğol çocuklarla
Ece Çiftçi, Moğol çocuklarla

SosyalBen'in gönüllüleri Moğolistan'ın başkenti Ulanbator'da 8 gün boyunca 61 okulda 250 öğrenciyle buluştu. Gönüllüler 7-13 yaş aralığındaki öğrencilerin sosyal kimlikleri, sosyal becerilerinin gelişimi ve keşfedilmesi için 42 saat boyunca eğitim verdi.

Resim, müzik, dans, icat, fotoğraf ve kısa film atölyelerinde eğitim gören öğrenciler bir haftanın sonunda hem Türk kültürüyle tanıştı hem de öğrendiklerini gösteri şeklinde  velilerine ve öğretmenlerine sunma imkanı elde etti.

EKSİ 30 DERECEDE DERS

Çocukların sosyal kimliklerini geliştirmeleri ve akademik performanslarının yanı sıra sosyal bireyler olmalarını da önemseyen ve bu süreci misyon edinen  SosyalBen Derneği’nin Afrika, Kamboçya, Nepal, Makedonya’dan sonra beşinci durağı  zamanın durduğu yer Moğolistan oldu.  Eksi 30 derecede çocuklarla buluşmak için soğukla mücadele eden gönüllüler, her şeye rağmen Moğolistan’da bulunmaktan ve çocuklarla zaman geçirmekten oldukça keyif aldılar. 


8 BİN 888 KİLMETRE YOL ALDILAR

Okuma ve yazma oranının yüksek olduğu nadir ülkelerden olan Moğolistan’da en büyük ihtiyaç kişinin yeteneklerini değerlendirme ve keşfetme gibi imkanların olmaması. Zorlu ve soğuk geçen kış şartları ve ardından yarı göçebe olarak yaşayan yüzde 50 lik bir nüfusun kendini keşfetme ve bunu geliştirmeye yönelik hiçbir olanağı bulunmuyor. B yüzden Türkiye’den Moğolistan’a 8.888 km yol kat eden gönüllüler 250 öğrencinin yeteneklerini ve sosyal becerilerini geliştirmek için yola çıktı.

42 saatliğine de olsa çocukların hayatlarına ve kalplerine dokunabilmenin verdiği mutluluk gönüllüler için paha biçilemezdi. 42 saat sonunda gerçekleştirilen atölyelerin ardından gerçekleşen gösteride, bu denli bir süreçte çocukların sosyal kimliklerine katkı sağlamış olduklarını gözlemlediler. Türk kültürüyle Moğol çocukları tanıştırmış olduklarını ispatlayan gönüllüler Moğolistan sürecinin sürdürülebilir olması için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyorlar.

SosyalBen dayanışmasıyla yüzü gülen bir çocuk...
SosyalBen dayanışmasıyla yüzü gülen bir çocuk...

Sayfa Yükleniyor...