TEOG'da 4 soru iptal

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nda (TEOG) itiraz edilen 4 soru iptal edildi. Yeni sonuçlar MEB'in internet sitesinden açıklandı.

07.07.2014 - 18:48

TEOG'da 4 soru iptal

Birinci dönem yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'nda (TEOG) 20 Ocak'ta açıklanan sonuçlar değişti.

Yapılan itiraz üzerine 4 soru iptal edildi ve sonuçlar yeniden hesaplandı.

Bu yıl ilk kez uygulanan TEOG'da, yapılan itiraz üzerine, Ankara 13. İdare Mahkemesi, fen ve din derslerinden birer, İingilizceden 2 olmak üzere 4 sorunun iptaline karar vermişti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 1 Temmuz'da bu karara itiraz etmişti.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi itirazı bugün karara bağladı. Yapılan itirazı reddeden mahkeme, 4 sorunun iptal kararını onadı.

4 sorusu iptal edilen ilk dönem sınavının sonuçlarını yeniden hesaplandı yani 20 Ocak'ta açıklanan puanlar değişmiş oldu.

MEB: YENİ İTİRAZ YAPILMAYACAK
MEB' yapılan açıklamada, "4 soru değerlendirme dışı tutularak, geçerli soru sayısı üzerinden yeniden değerlendirme yapıldı" denildi. Öğrencilerin mağdur olmaması için yeni bir itiraz başvurusunda bulunulmayacağı belirtildi.

SONUÇLAR AÇIKLANDI
Öte yandan Yeni hesaplama sonucunda oluşan puanlar da MEB'in internet sitesinden açıklandı. Öğrenciler yeni hesaplanan sonuçlara www.meb.gov.tr adresinden TC kimlik numaraları ve doğum tarihlerini girerek öğrenilebilecek.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERİN ALEYHİNE
Konuyla ilgili NTV canlı yayınında değerlendirmelerde bulunan Eğitim uzmanı Turgay Polat, durumun soruyu doğru yapan öğrencilerin aleyhine olduğunu söyledi.

Polat, "Burada bu işi SBS'ye benzetmeden hızlı önlem alması gerekiyor. İlk hesaplanan puanların o sorular olmadan yeniden hesaplanması gerekiyor. Bu durumun, soruları doğru yapan öğrencilerle yanlış yapan öğrenciler arasında eşitsizlik yaratacağı kesin. Bu tür soruların iptal edilmesi başarılı öğrencilerin aleyhine bir durum oluşturuyor" diye konuştu.

22 AĞUSTOS'TA NETLEŞECEK
Bu karar doğrultusunda açıklanan yerleştirme puanı, birinci dönem ve ikinci dönem yapılan ortak sınavların ortalaması ile belirli bir katsayı ile çarpılan diploma notunun birleşiminden oluşuyor.

Öğrenciler, bu puana göre lise tercihlerini 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapacaklar.

Bu yıl ilk kez 15 okul tercihinin yanı sıra 5 de okul türü tercihi yapılacak. Öğrenciler tercih ettikleri okullardan birine yerleşemezse, tercih ettikleri okul türlerinden ikametgah adreslerine en yakın olanına yerleştirilecekler.

1 milyon 271 öğrencinin tercihleri doğrultusunda hangi liseye yerleştikleri 22 Ağustos tarihinde netleşecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...