TEOG'un mazeret sınavları başladı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca, 8. sınıflar için Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında mazeret sınavları başladı.

Anadolu Ajansı 16.05.2015 - 10:29

TEOG'un mazeret sınavları başladı

Bakanlığın, 29-30 Nisan'da gerçekleştirdiği ancak bazı nedenlerle sınava giremeyen öğrenciler için gerçekleştirdiği mazeret sınavının ilk oturumu yapılıyor.

Fatih'teki Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne gelen öğrenciler, kapıya asılan listeden isimlerini ve sınava girecekleri salonları kontrol etti. Bazı öğrencilerin aileleriyle geldiği sınav için oldukça heyecanlı oldukları gözlendi. Okul idarecileri sınav öncesi öğrencilere uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verdi.

Okul idarecileri de öğrencilere gereken uyarıları yaptıktan sonra sınav için dersliklere girişe izin verdi. Öğrenciler ilk ders yazılısı için 08.50'den itibaren salonlara alınırken, velilerin ve görevli olmayan kişilerin sınav salonlarının bulunduğu binalara girişlerine izin verilmedi. 

Sınav başlamadan önce sınıflardaki görevliler, sınava cep telefonu getiren öğrencilerden telefonları topladı.

Veliler yıl içinde iki sınav uygulanmasının öğrenciler açısından daha iyi olduğunu belirtirken, hazırlık sürecinde öğrenciler kadar stresli bir dönem geçirdiklerini kaydetti.

Sınav öncesi heyecanlı oldukları gözlenen öğrencileri, aileleri sakinleştirmeye çalıştı. Öğrencilerin sınav salonlarında kendilerine ayrılan yerlere oturmasının ardından, veliler okul bahçesi dışına çıkarıldı.

Öğrenciler, bugün Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden, yarın ise fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden mazeret sınavına girecek. Sınav sonuçları, haziran ayı içerisinde açıklanacak.

Sayfa Yükleniyor...