Önümüzdeki 15 gün, LYS'ye katılan 2 milyon 19 bin 865 adayın kaderinin belli olması açısından oldukça heyecanlı bir dönem. Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçları açıklandı ve artık tercih süreci başladı.

Sınavı kazanan adaylar, üniversite tercihlerini 25 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında yapabilecek.

Üniversitelerin kontenjanlarına göre tüm alanlarda 759 bin 638 öğrenci, üniversite eğitimi görecek. Bunlardan 657 bin 347'si devlet üniversitelerine, 81 bin 345'i vakıf üniversitelerine, 18 bin 672'si KKTC üniversitelerine ve 2 bin 304'ü de yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilecek.

LYS'de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek; puanı 180'den aşağı olanlar ise sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları, açık öğretim programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunacak.

Tercih listesinde en fazla 30 okul seçilebilecek. Ancak bu işlemi riske atmamak gerekiyor çünkü yapılabilecek en ufak bir hata ya da yanlış sıralama tüm hayalleri alt üst edebilir.

İşte ntvmsnbc'nin adaylar için özel olarak hazırlattığı "tercih rehberi" sayesinde tercihlerinizi zorlanmadan, online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

UYGULAMASI ÇOK KOLAY
Sisteme giriş yapmak için herhangi bir üyelik kaydı gerekmiyor.

Kullanıcıya sekiz adım sunuluyor. Bu adımlarda; mezun olduğunuzu okul türünü, alanı, tercih etmek istediğiniz bölümleri, sınav puanınızı, tercih etmek istediğiniz üniversite türünü, bölgeyi, ili ve üniversiteleri seçtiğiniz taktirde sistem tercihlerinizi otomatik olarak sıralıyor.