Kalp ve damar hastalıkları ameliyatlarının büyük bölümü kalp-akciğer pompası ile gerçekleştiriliyor. Ayrıca ameliyat öncesi ve sonrası kalp-akciğer fonksiyonu bozulan hastalarda destekleyici cihazlar kullanılıyor. Bu cihazlar sayesinde hastalar hayatta tutulabiliyorlar.

Bu cihazlarının kullanımı için Perfüzyon Teknikleri uzmanlarına gereksinim duyuluyor. Uzmanlar kalp ameliyatlarında kullanılan kalp-akciğer makinesini, kalp-akciğer destek cihazlarını, diyaliz cihazlarını, hemo-diyafiltrasyon ve ototransfüzyon cihazlarını hazırlıyor, kullanıyorlar.

Nişantaşı Üniversitesi gibi üniversiteler Perfüzyon Teknikleri uzmanlarını yetiştirerek tıbba ve insanlığa fayda sağlıyorlar. Nişantaşı Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ve diğer üniversiteler ameliyatlarda, destek dönemlerinde ve kalp naklinde başarı sağlayabilmek için ihtiyaç duyulan uzmanları tıp dünyasına kazandırıyorlar.

Örneğin, eğitimiyle dikkatleri üzerine çeken Nişantaşı Üniversitesi öğrencilerini perfüzyon teknikleri bilgisinin yanı sıra ameliyathane ve anestezi hizmetleri yönetimi hakkında eğitiyor. Böylece hasta, hasta yakınları ve diğer sağlık çalışanlarıyla etkili iletişim kurabilen tam donanımlı uzmanlar yetiştiriyor.