Türbanlı öğrencinin babasına para cezası

3'üncü sınıfta türban taktığı için okula alınmayan, 14 yaşındaki Maşallah Savsal'ın babasına 'Kızını okula göndemediği' gerekçesiyle bin 245 lira para cezası kesildi.

02.08.2011 - 17:18

Türbanlı öğrencinin babasına para cezası

Çocuğunu okula göndermediği iddiasını yalanlayan baba 51 yaşındaki Yusuf Savsal, "Ben eğitime karşı değilim. Çocuğum okula başörtüsüz gitmek istemiyor. Bu cezayı ödeyemem. Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı'nın yardımını istiyorum" dedi.

Başörtüsü olmadan, okula gitmeyeceğini söyleyen Maşallah ise, "Tesettür ve başörtüsü sorunu çözülmeden okula gitmeyeceğim" diye konuştu.

'BABAYA BİN 245 LİRA CEZA'
DHA'da yer alan haberde; Seyhan Orhan Çobanoğlu İlköğretim Okulu öğrencisi 14 yaşındaki Maşallah Savsal, geçen yıl mart ayında okula türbanla girmek istedi. Okul yönetimi ise, kapıya kadar türbanla gelen öğrenciyi, yasa ve yönetmelikleri gerekçe göstererek içeri almadı. Maşallah'ın ailesi, çocuğun türbanla okula alınması için ısrarcı olsa da, okul yönetimi kararından vazgeçmedi. Bu gelişmeler üzerine, küçük kız o tarihten sonra bir daha okula gitmedi. Okul yönetimi de aileyi Seyhan Kaymakamlığı'na şikayet etti.

Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep İnce'nin görüşünü alan, Seyhan Kaymakamlığı, 1 Temmuz 2011 tarihinde 'Mecburi İlköğretim Çağındaki Öğrencilerle İlgili Yönetmelik' uyarınca çocuğun okula gitmediği 83 gün için, günlüğü 15 liradan olmak üzere, toplam bin 245 lira para cezası kesti.

'DİĞER KIZIM OKULA GİDİYOR'
Adana'nın Seyhan ilçesi Fevzipaşa Mahallesi'ndeki 48244 nolu sokakta, iki katlı bir evde yaşayan Savsal ailesine ceza makbuzu ulaştı. Mahallede çay ocağı işleten ve 4'ü kız, 4'ü erkek 8 çocuk babası olan Yusuf Savsal, cezayı ödeyecek durumu olmadığını söyledi.

Kızını okula göndermediği iddiasını yalanlayan Savsal, çocuğun başörtüsüz okula gitmek istemediğini savundu. Eğitime karşı olmadığını, aynı okulda 3'üncü sınıfa giden 10 yaşındaki Rüveyda isimli kızının da eğitimini sürdürdüğünü belirten Savsal şöyle konuştu: "Rüveyda da okul kapısına kadar başörtüsüyle gidiyor. Orada çıkarıyor. Ben eğitime karşı değilim. Maşallah'ın yaşını iki yaş küçük yazdırdım. O şimdi 16 yaşında. Başörtüsüz okula gitmiyor. Onu başörtülü okula almıyorlar. Ama sonra bana okula göndermediğim için ceza kesiyorlar. Bu cezayı ödeyemem. Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı'nın yardımını istiyorum."

'BAŞÖRTÜSÜZ OKULA GİTMEYECEĞİM'
Geçen yıldan bu yana okula hiç gitmeyen Maşallah Savsal ise, tesettür ve başörtüsü sorunu çözülmeden okula gitmeyeceğini söyledi. İlköğretim 1'inci ve 2'nci sınıfta başörtüsüz okula gittiğini, 3'üncü sınıfa geçince başını kapattığını kaydeden Maşallah, "Müdür bana okula başörtüsüyle gelemeyeceğimi söyledi. Ben de başörtüsüz okula gitmeyeceğimi söyledim" dedi.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...