Türk-Alman Üniversitesi için yeniden rektör adayı aranıyor

YÖK, Türk-Alman Üniversitesi Rektörlüğü için Cumhurbaşkanlığına sunduğu listede rektör adayı olarak yer alan Prof. Dr. İzzet Özgenç'in adaylıktan çekilmesi üzerine, rektör adayı belirleme seçim sürecini yeniden başlattı.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.06.2010 - 16:29

Yeni sürecin takvimi belirleyen YÖK, internet sitesinden duyuru yaptı. Türk-Alman Üniversitesi rektör aday adayları, 28 Haziran - 12 Temmuz 2010 tarihleri arasında YÖK'e başvuruda bulunabilecekler.        

Adaylarda, ''profesör'' unvanını taşıması, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre devlet memuru olmaya engel bir halin bulunmaması, rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olması şartı aranıyor.

Başvurular, bizzat veya postayla YÖK'e yapılabilecek, ayrıca  ''rektöraday@yok.gov.tr'' adresine de başvurulabilecek.        

YÖK, 13 Mayıs 2010'da gerçekleştirdiği Genel Kurul toplantısında daha önce belirlenen takvim çerçevesinde rektörlük için başvuran aday adayları arasından 3 aday isim belirleyerek, içlerinden birini rektör ataması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunmuştu. Ancak, Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen listede ismi birinci sırada olan Prof. Dr. İzzet Özgenç'in adaylıktan çekilmesiyle Cumhurbaşkanlığı listeyi YÖK'e iade etmişti. YÖK de bunun üzerine rektör seçim sürecinin yeniden başlatılmasını kararlaştırdı.        

Rektör adaylığından çekilen Özgenç, YÖK üyeliğinden de istifa etmişti.        

YÖK, başvurularını yeniden alacağı adaylar arasından 3 isim belirleyerek içlerinden birini rektör ataması için Cumhurbaşkanı'na sunacak.        

Rektör atamasından sonra üniversitenin idari ve akademik kurulları oluşturulacak. Üniversite, henüz fiziki altyapısı olmadığı için 2010-2011 akademik yılında eğitim-öğretime başlayamayacak.        

Türkiye'de Türk-Alman Üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun bu yıl nisan ayında çıkmıştı. Mevzuata göre, üniversite Mühendislik, Fen, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Kültür ve Sosyal Bilimler fakülteleri, Yabancı Diller Yüksekokulu ile Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler enstitülerinden oluşuyor.

Sayfa Yükleniyor...