Türk kültürünü 'Deli Dumrul' ile tanıtacaklar

Tavşanlı'da lise öğrencilerinin "Deli Dumrul" hikayesinden esinlenerek çektiği kısa film Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'nın 7 ülkesinde de gösterilecek.

17.02.2011 - 16:05

Türk kültürünü 'Deli Dumrul' ile tanıtacaklar

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde bir lisenin öğrencileri, Dede Korkut'un ''Deli Dumrul'' hikayesinden esinlenerek çektikleri kısa filmi Avrupa Birliği (AB) hibe destekli proje kapsamında Türkiye'nin yanısıra Avrupa'nın 7 ülkesinde göstererek, Türk kültürünün tanıtılmasına katkı sağlayacak.

AB Gençlik ve Eğitim Programları Merkezince kabul edilerek uygulanmaya başlanan, ''Ne Kadar Farklı?'' adlı projede, Türkiye'yi, Tavşanlı'da faaliyet gösteren Cumhuriyet Anadolu Lisesi temsil ediyor. Proje, Türkiye dahil 8 ülkede yürütülüyor.

Projenin Türkiye ayağında sorumluluğu Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Öztürk, İngilizce öğretmeni Oktay Akyörük ve fizik öğretmeni Kamil Alp üstlendi.

Cumhuriyet Anadolu Lisesinden bir grup öğretmen ve öğrenciden oluşan heyet, 28 Şubat-4 Mart tarihleri arasında, İspanya'daki proje ortağı okulda gerçekleştirilecek ilk çalışma ziyaretine katılacak.

Okul müdürü İsmail Öztürk, başvurusu yapılan 1172 proje arasında 399'unun uygulanmasına onay verildiğini, ortağı oldukları ''Ne Kadar Farklı?'' projesinin de 10. sırada yer aldığını söyledi.

Dede Korkut'un Deli Dumrul hikayesinden uyarlanan kısa filmin çekimlerini tamamladıklarını bildiren Öztürk, Tavşanlı Belediyesi TEMA Tiyatrosu ekibi ve okuldan bir grup öğrencinin rol aldığı filmi İspanya, İtalya, Romanya, Letonya, Litvanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ile Türkiye'deki çalışma ziyaretlerinde izleterek, Dede Korkut hikayeleri ve dolayısıyla Türk kültürünün tanıtılmasına katkı sağlayacaklarını anlattı.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...