Türk mühendisler Almanya'ya gidiyor

Almanya merkezli insan kaynakları araştırmaları şirketi Trendence'in yaptığı bir araştırmaya göre, Türk mühendislerin Avrupa'da çalışmak için tercih ettiği ülkelerin başında Almanya geliyor.

09.08.2010 - 12:34

Türk mühendisler Almanya'ya gidiyor

Araştırma sonuçlarını yayımlayan "Die Welt" ve "Berliner Morgenpost" gazetelerinin haberine göre, Türkiye'de üniversiteyi tamamlayarak mühendis olan gençlerin yüzde 62,8'i çalışmak için Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada Almanya'yı tercih ediyor.

Türkleri, yüzde 60,4 ile Finlandiyalılar ve yüzde 59,5 ile İsveçliler izliyor.

Trendence'nin araştırma sonuçlarına göre, genelde Kuzey ve Doğu Avrupa ülkelerinde yaşayan vasıflı insanların çoğu Avrupa'da çalışmak için Almanya'yı, Batı ve Güney Avrupa ülkelerinde yaşayanlar ise ilk sırada İngiltere'yi tercih ediyor.

Bunun başlıca nedeni ise Kuzey ve Doğu Avrupa ülkelerindeki insanların genel olarak Almanca öğrenmelerinden kaynaklanıyor.

Belçika, Fransa, İspanya, İtalya gibi ülkelerde ise genelde İngilizce tercih ediliyor.

Almanya'yı en az tercih eden ülkelerin başında Belçika ve Fransa'nın gelmesine rağmen, bu ülkelerde yeni mühendis olan gençlerin dörtte biri de Almanya'yı tercih ediyor.

Trendence'in söz konusu araştırmaya, eylül 2009'dan ocak 2010'a kadar, 24 Avrupa ülkesinde yaklaşık 220 bin üniversite öğrencisini dahil etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...