Türk öğrencilere Saraybosna'da eğitim fırsatı

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da bulunan 2'si Türk, 4 uluslararası üniversite, kaliteli eğitim ve düşük ücretleriyle öğrencilere önemli fırsat sunuyor.

25.05.2011 - 11:34

Türk öğrencilere Saraybosna'da eğitim fırsatı

Türk öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından denklikleri tanınan ve İngilizce eğitim veren Bosna'daki uluslararası üniversiteleri tercih etmeleri halinde, Avrupa'nın ortasında, ''Türk olmanın ayrıcalığını'' hissedecekleri, doğal güzelliklere sahip bir ülkede okuma şansı elde ediyor.        

Ücretleri düşük tutan Saraybosna'daki üniversiteleri tercih eden öğrenciler, eğitimde AB kriterlerinin uygulandığı fakültelerde, hem İngilizce eğitim görme, hem de dünyanın her yerinde denkliği bulunan diploma elde etme şansı kazanıyor.        

Saraybosna'da Türk girişimcilerce kurulan Uluslararası Burç ve Saraybosna üniveristelerinin yanı sıra Amerikan Üniversitesi ile Saraybosna Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin denklikleri YÖK tarafından tanınıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrencilerin eğitim gördüğü bu üniversiteler, Türk öğrencilere büyük fırsatlar sunuyor.        

7 BÖLÜMDE EĞİTİM
Saraybosna'nın Ilıca bölgesinde yerleşkesi bulunan Uluslararası Burç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Padem, 2008 yılında kurulan üniversitenin şu anda Eğitim, Ekonomi ve Mühendislik fakültelerinde bulunan 7 bölümle eğitim verdiğini söyledi.        

Eğitim Fakültesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı ile İngilizce Öğretmenliği bölümlerinin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Padem, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün Türkiye sınırları dışında dünyada kurulan tek bölüm olduğunu vurguladı.        

Padem, üniversitelerinde halen 530 öğrencinin öğrenim gördüğünü, bu öğrencilerin yüzde 45'inin Bosnalı, diğer öğrencilerin ise başta Türkiye olmak üzere 15 değişik ülkeden olduğunu bildirdi.       

TÜRKİYE'DEN GELECEK ÖĞRENCİLER İÇİN ARANAN KOŞULLAR
Üniversitede kayıtların Bosna-Hersek'teki öğrenciler için mayıs ayı sonunda başlayacağını, Türkiye'den gelecek öğrencilerin ise ÖSYM'nin sınav sonuçlarını açıklamasının ardından üniversitelerine kayıt yaptırabileceklerini ifade eden Prof. Dr. Padem, şöyle konuştu:        

''Türkiye'den gelecek öğrenciler için aradığımız koşullarda ilgili bilim dalında barajı geçmiş olması gerekiyor. Eğitim dilimiz İngilizcedir. Ancak Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim dilimiz Türkçedir. Türkiye'deki öğrencilerimiz artık İngilizceyi birinci planlarına koymalıdır. Çünkü artık globalleşen bir dünyada yaşıyoruz. Günümüzde dil bilmeyen bir üniversite mezunu öğrencinin iş bulma şansı çok azdır. Eğitim dilinin İngilizce olması çok önemlidir, bu imkanı bulunmayan öğrencilerin bu dili geliştirmesini tavsiye ederim.''        

ÜCRETLER DÜŞÜK
Prof. Dr. Padem, üniversitenin ücretlerinin de düşük olduğuna dikkati çekerek, Mühendislik Fakültesi'nin 3 bin 700, Ekonomi Fakültesi'nin 3 bin 100, Eğitim Fakültesi'nin ise 2 bin 200 euro yıllık ücreti olduğunu kaydetti.        

Üniversitenin öğrencilere barınma olanağı da sağladığına işaret eden Padem, ''Yurtlarımızın yıllık ücreti ise 1500 euro civarındadır. Normal şartlarda bir öğrenciye Bosna şartlarında 100 euro, harçlık olarak yetiyor. Türkiye'de herhangi bir yerde bu imkanı bulmak çok zor'' dedi.        

Burç Üniversitesi'nden alınan diplomanın Türkiye'de denklik sorunu olmadığını da ifade eden Padem, öğrencilerin yabancı dil konusunda ''başarılı olabilir miyim?'' yönünde bir kaygıya kapılmamalarını isteyerek, sözlerini şöyle tamamladı:        

''Liselerde yabancı dil eğitim imkanı bulamamış öğrenciler için Bosna biçilmiş bir kaftandır. Üniversitemiz Bologna kriterlerine uygun eğitim yapıyor. Türkiye'de üniversite sınavlarında çok başarılı olamayan bir öğrenci buraya geldiği zaman kendisini çok iyi bir şekilde geliştirebiliyor. Dil okuluna gidecek bir öğrenci 20 kişilik sınıflarda, aktif bir şekilde dili öğrenebiliyor. Eğitim kalitesi iyi olunca öğrencilerimiz de başarılı oluyor. Bu bakımdan üniversitemize gelecek öğrencilere mesajımız şudur: Yurt dışına çıkmaktan çekinmesinler, burası bir şans. Öğrencilerimize, eğitim ücretleri ve geçim endeksi daha düşük, ancak eğitim kalitesi daha yüksek olan Bosna'yı tercih etmelerini tavsiye ederim.''
        
BOSNA'NIN İLK TÜRK ÜNİVERSİTESİ
Ilıca'da geniş bir alanda yerleşkesi bulunan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) ise Bosna-Hersek'te 2003 yılında hayırsever Türk girişimcilerce kuruldu.       

IUS Rektörü Prof. Dr. Hilmi Ünlü, 22 ayrı ülkeden 1200 öğrencinin eğitim gördüğü üniversitenin bu yıl üçüncü mezunlarını vereceğini söyledi. Bu yıl 180 öğrencinin üniversiteden mezun olacağını belirten Ünlü, hoşgörü anlayışının hakim olduğu, hayatın her kesiminden insanların bir arada yaşayabildiği Saraybosna'da öğrenci olmanın bir ayrıcalık olduğunu ifade etti.        

Üniversitelerinde öğrenim gören 750 öğrencinin Türkiye'den geldiğine işaret eden Prof. Dr. Ünlü, Türkiye ile Bosna-Hersek arasında barış köprüsü oluşturma misyonu üstlediklerini vurguladı.        

Ünlü, eğitim dillerinin İngilizce olmasına rağmen, üniversitede Türk öğrencilere Boşnakça, Bosnalı öğrencilere de Türkçe öğrettiklerini ifade ederek, bu çabalarıyla iki ülke arasında barış köprüsü olma yolunda büyük gayret gösterdiklerini belirtti.        

Üniversitenin Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri ile Ekonomi Yönetimleri olmak üzere 3 fakültede toplam 13 bölüm bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Ünlü, Eğitim Fakültesinin ise kurulma aşamasında olduğunu kaydetti.        

Ünlü, ücretler konusunda ise İngilizce hazırlık sınıfının yıllık 4 bin, kurulacak olan eğitimi fakültesinin 3 bin 500, diğer fakültelerin se 5 bin 500 euro olduğunu, ancak öğrencilere çeşitli burs olanakları da sağladıklarını belirtti.       

Üniversitenin ücretinin verilen eğitim kalitesi ve öğrencilere sağlanan imkanların da göz önünde bulundurulması halinde Türkiye'ye göre çok ucuz olduğunu söyleyen Ünlü, şöyle konuştu:         ''Üniversitemizi kuran Saraybosna Eğitimi Geliştirme Vakfı tarafından Türk ve Boşnak öğrencilere önemli oranda burs imkanı da sağlanıyor. Ayrıca YÖK'ün kılavuzunda olan bir üniversite olduğumuz için Türkiye'den gelen öğrencilerin çoğu ÖSYM tarafından doğrudan yerleştiriliyor. Bu öğrencilerin bir kısmına ise tam burs ve indirimli burs imkanlarımız da bulunuyor. Ayrıca üniversitemize kayıt yaptıran Boşnak öğrencilere ise yüzde 40 eğitim indirimi yapıyoruz.''        

Bosna-Hersek'te okumanın hem ekonomik, hem de genel kültür yönünden bir ayrıcalık olduğunu belirten Ünlü, ''Avrupa'nın göbeğinde bir üniversitede eğitim görmek gençlerimiz için bir şanstır. Ecdadımızın uzun yıllar kaldığı bu topraklarda gençlerimiz hem Avrupa, hem de Anadolu kültürünün bir karışımını görebilirler'' dedi.        

YÖK tarafından tanındıklarını ve IUS'tan alınan diplomanın uluslararası tanınırlığı bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Ünlü, birçok mezunlarının Batı Avrupa ülkelerinde rahatlıkla iş bulabildiklerini söyledi.        

Ünlü, üniversitenin kız ve erkek 210'ar kişilik yurtları da bulunduğunu, isteyen öğrencilerin burada aylık 140 avroya kalabildiklerini belirterek, ''Saraybosna gerçekten eğitim için cazibe merkezi. Hem ekonomik olarak ucuz, hem de veliler gönül rahatlığıyla çocuklarını buraya eğitim için gönderebilirler'' diye konuştu.
        
AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ
Bosna-Hersek'teki Amerikan Üniversitesi (AUBİH) Başkanı Denis Prciç de üniversitenin 2005-2006 akademik eğitim yılında Saraybosna'da ABD'deki New York Devlet Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulduğunu bildirdi.        

Üniversitenin Saraybosna başta olmak üzere Tuzla, Banya Luka ve Mostar kentlerinde yerleşkesinin bulunduğunu ifade eden Prciç, üniversitelerinde halen 500 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.        

İngilizce eğitimin verildiği üniversitede Amerikan eğitim sisteminin uygulandığını ve öğrencilerin derslere aktif olarak katılmalarının teşvik edildiğini anlatan Prciç, bu yıl Türkiye'den de üniversitelerine öğrenci beklediklerini kaydetti.       

İstanbul ve Saraybosna'nın uçakla 1,5 saatlik mesafeye sahip olduğunu, ayrıca Türk öğrencilerin Saraybosna'da kültürel ve tarihsel yakınlıktan dolayı asla yabancılık çekmeyeceklerini anlatan Prciç, üniversiteye girmenin zor olduğu Türkiye'den öğrencileri kaliteli ve ucuz eğitim imkanlarının sunulduğu Saraybosna'ya beklediklerini söyledi.       

Prciç, üniversitelerinden alınan diplomanın YÖK tarafından tanındığına da dikkati çekerek, ayrıca bu diplomanın AB ve ABD'de de geçerliliğinin olduğunu vurguladı.        

Siyaset Bilimi, Ekonomi ve Mühendislik Fakültesi'nin bulunduğu üniversitenin ücretlerinin 2500 avrodan başladığını ifade eden Prciç, ayrıca öğrencilere burs olanağı tanıdıklarını bildirdi.
        
SARAYBOSNA BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
Bosna-Hersek'te YÖK tarafından diploması tanınan ve eğitim dilinin İngilizce olduğu bir başka üniversite ise Saraybosna Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SSST).        

İngiltere'nin Buckingham Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde açılan SSST'den mezun olan öğrenci, her iki üniversitenin diplomasını alma hakkı elde ediyor.        

Bosna-Hersek'te savaş zamanında devlet başkan yardımcısı olarak görev yapan Eyüp Ganiç'in kurucusu olduğu bu üniversitede, Bilgi İşlem Bilimleri, Bilgi İşlem Sistemleri,Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Mühendislik Bilimleri ve Yabancı Diller olmak üzere 6 fakülte bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...