Türkiye, OECD'nin eğitim raporunda kaçıncı sırada yer aldı?

OECD'nin kapsamlı eğitim araştırmasında Türkiye 76 ülke arasında 41'inci oldu. öğrencilerin matematik ve fen bilimleri testlerindeki başarısı dikkate alınarak hazırlanan listenin başındaysa asya ülkeleri var.

NTV Haber 13.05.2015 - 16:59

Türkiye, OECD'nin eğitim raporunda kaçıncı sırada yer aldı?

Dünyanın bugüne kadarki en kapsamlı eğitim raporu açıklandı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) için hazırlanan raporda 76 ülkede öğrencilerin matematik ve fen bilgisi testlerindeki başarıları dikkate alınarak bir sıralama yapıldı.

Listede Türkiye 41'inci sırada yer alıyor. Türkiye'nin Avrupa ülkelerinin büyük bir bölümünün gerisinde kalması dikkat çekiyor.

ASYA ÜLKELERİ İLK SIRALARDA

Asya ülkelerinin eğitim başarısıysa dikkat çekiyor. Sıralamada ilk 5'te Asya ülkeleri yer alıyor. Eğitimde lider konumuda Singapur var. Singapur'u, Hong Kong, Güney Kore, Japonya ve Tayvan takip ediyor.

Raporda Asya ülkelerinin her öğrencinin başarısına odaklı bir politika izlediğine dikkat çekildi. Listede Asya ülkelerinin ardından Finlandiya, Estonya, İsviçre ve Hollanda geliyor.

EN BAŞARISIZ ÜLKE GANA

Eğitim konusunda en başarısız olan ülkeyse Gana. Güney Afrika, Honduras, Fas ve Umman da listede en son basamaklarda yer alıyor.

OECD raporunda eğitimin, ülkelerin ekonomik kalkınmalarıyla doğrudan bağlantılı olduğu vurgulandı. Eğitim düzeyi yükseldikçe ülkelerin ekonomik kalkınmaları da artırıyor.

Eğitim politikaları kötü olan ülkelerdeyse ekonomik durgunluk başgösteriyor.

Sayfa Yükleniyor...