İlköğretim ve lise öğrencilerinin erken yaşta genç bilim adamı yetiştirme projelerine alınarak, üstün donanımla yetiştirilecekleri projeye, üniversite ortamını merak eden, bilimsel konulara ilgi duyan ve gelecekte bilim insanı olma hayalleri kuran çocuklar katılabilecek. 

Proje çerçevesinde, öğrenciler ilgi duydukları alanda güvenilir ve güncel bilgiyi, alanının önde gelen bilim insanlarından öğrenecek. 

Türkiye'de bir ilk olacak projenin ön çalışması 1 yıl sürdü ve dünyadaki iyi uygulamalar yerlerinde incelendi. 

Proje kapsamında öğrenciler, 3 haftalık yaz okullarında İÜ öğretim üyelerinden genetik, nano teknoloji, adli tıp, uluslararası siyaset, nükleer fizik, kriptoloji, astronomi ve uzay gibi alanlarda teorik ve pratik eğitimler alabilecekler. 

Dileyen öğrenciler ise daha kısa programlarda CERN gezisinin de yer aldığı bilimsel gezilere katılabilecekler. 

Sanat alanında koro ve şan, gitar, tiyatro programlarının yer aldığı projeye katılan öğrencilere eğitimler sonunda İngilizce ve Türkçe katılım sertifikaları verilecek. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen İÜ Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökhan Karabulut, ''Genç bilim insanları, çeşitli laboratuvar çalışmaları, okuma çalışmaları ve projeler yaparak ilgi duydukları bilim alanında erken yaşta uzmanlaşmaya başlayacak. Gerekli görülen hallerde yurt dışında bilim insanları eşliğinde seminerlere ve kongrelere katılacak öğrencilerin yabancı dilleri takviye edilecek. Gerekli kitap ve materyaller üniversitemiz tarafından kendilerine ücretsiz sağlanacak'' ifadelerini kullandı. 

Karabulut, projede, Çocuk Esirgeme Kurumundan başvuru yapan öğrencilere öncelik tanınacağını da belirtti.